Rómovia kedysi vyhadzovali odpadky von oknom. Kopy smetí na Luníku IX už vystriedali zvedaví turisti
Pozrite sa s nami na miesta, o ktorých sme všetci počuli, ale málokto tam aj bol. Na Luník IX začali chodiť aj turisti.
O košickom Sídlisku Luníku IX počul hádam už každý, no len málokto má odvahu tam zavítať. I keď zvedavosť mnohých je veľká, strach z neznáma je predsa len silnejší. A tak najznámejšiu rómsku štvrť na Slovensku pozná väčšina z nás len z televíznych záberov a fotografií. Turistický sprievodca z metropoly východného Slovenska Milan Kolcún sa to rozhodol zmeniť. Milan roky rokúce sprevádza návštevníkov Košíc i domácich po cintorínoch, ukazuje im podzemie, prezrádza zaujímavosti z jednotlivých mestských častí i z centra mesta. Okrem toho záujemcom ukazuje aj to, ako žije takmer 7000 Rómov na Luníku IX.
Skládku vidia z každej strany
Keď v osemdesiatych rokoch po výstavbe mestských častí Luník I až VIII začali radní pracovať na projekte Luník IX, propagovali ho ako bývanie blízko lesa. No už pri výstavbe boli signály, že táto štvrť bude zrejme „iná“ ako ostatné. „Neurobilo sa tu žiadne umelecké dielo, a pritom za socializmu sa muselo jedno až štyri percentá výstavby venovať aj umeniu vo verejnom priestore,“ objasňuje niekdajší učiteľ španielčiny Milan Kolcún. Zároveň skupinu zvedavcov, ktorú sprevádza, upozorňuje na skládku odpadu, ktorá je od obytnej zóny oddelená stromami. Vidieť ju však z každej strany. Odpad tam navozili ešte v časoch, keď štvrť postavili.
Prví obyvatelia sa tam začali sťahovať v roku 1988. Vtedy zhruba polovica z nich patrila k rómskej menšine. Zhoršenie prišlo o sedem rokov neskôr, keď nevedno kto zaviedol nepísané pravidlo, že neplatičov z centra mesta treba situovať na jedno miesto a vybrali si práve Luník IX. Hádam ani netreba dopodrobna opisovať, ako si tu teda neprispôsobiví spoločne nažívali. Vyhadzovanie odpadkov von oknom bolo samozrejmosťou. Prerástlo to až do takej miery, že haldy smetí siahali do výšky druhého poschodia.
Článok pokračuje na ďalšej strane: