Tichý infarkt môže byť ešte zákernejší ako klasický. Toto sú príznaky, pri ktorých treba vyhľadať pomoc
K príznakom tichého infarktu patria podľa odborníčky nevysvetliteľná únava, tlak v čeľusti, hornej časti chrbta alebo ramien.
Tichý infarkt je rovnako nebezpečný ako klasický, môže byť dokonca zákernejší. Upozornila na to primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave Ivana Šoóšová s tým, že bolesť nesignalizuje jeho vážnosť.
Bez toho, aby ste si to všimli
Odborníčka podotkla, že infarkt myokardu môže prebiehať aj bez akýchkoľvek príznakov. Ide o tzv. tichý infarkt alebo tichú ischémiu. "Niekedy môže prebehnúť tak, že o ňom človek nevie a dozvie sa to až následne pri vyšetrení na EKG alebo na ultrazvukovom zobrazení srdca," spresnila. Tichý infarkt je podľa nej pomerne častý u starších ľudí, diabetikov či u ľudí, ktorí majú vysoký prah bolesti.
"Tichý infarkt je rovnako zlý ako bežný infarkt, zákerný je v tom, že pacient nevie, že prekonal infarkt a nedostáva tak liečbu, ktorú potrebuje. Nemá tak ako zabrániť ďalšiemu infarktu," vysvetlila Šoóšová. Priblížila, že infarkt je výsledkom chronického ochorenia koronárnych tepien postihnutých aterosklerózou.
Únava a tlak
"Táto diagnóza sa nazýva ischemická choroba srdca alebo aj koronárna choroba. Uvedené ochorenie je u pacienta prítomné bez ohľadu na to, či infarkt prebehne ticho alebo manifestne," doplnila.
K príznakom tichého infarktu patria podľa odborníčky nevysvetliteľná únava, tlak v čeľusti, hornej časti chrbta alebo ramien. "V prípade príznakov, ako sú bolesť na hrudníku, závraty, ťažkosti s dýchaním a/alebo ľahká únava, odporúča sa vykonať vyšetrenie srdca. Po diagnostikovaní tichého infarktu môže lekár identifikovať hlavné rizikové faktory a navrhnúť liečebnú stratégiu," radí odborníčka.