Dobré noviny
Aj vy radi ráno odkladáte budík? Pokojne v tom pokračujte, vôbec vám to neškodí, hovoria vedci
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Aj vy radi ráno odkladáte budík? Pokojne v tom pokračujte, vôbec vám to neškodí, hovoria vedci

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia — Foto: Unsplash / Pexels

Lenivé rána sú zrejme bežné vo väčšine domácností. 
 

Ako sa vám dnes vstávalo? Podarilo sa vám to na prvé, druhé či tretie zazvonenie budíka? Neustále posúvanie času, kým človek vstane z postele, odborníci z oblasti medicíny roky považovali za nepríjemný zásah pre vaše telo. No ako informuje portál Science Alert, nové zistenia ukázali, že v skutočnosti tento zlozvyk nemusí pre človeka predstavovať zásadný problém.

Neúplné tvrdenia

Až 57 % ľudí sa po zazvonení uchýli k tomu, že si budík posunú o pár minút neskôr. „Budíky, smartfóny, všetky majú tlačidlá odloženia budenia. Lekári sú vo všeobecnosti proti používaniu odkladania budíka, ale keď sme sa pozreli bližšie, aké tvrdenia k tomu existujú, žiadne sme nenašli,“ uviedol vo vyhlásení jeden z autorov štúdie Aaron Striegel. Dodal, že väčšinu z toho, čo doteraz o zdriemnutí po budíku vedeli, pochádzalo z údajov o spánku, strese alebo príbuznom správaní. Práve to podnietilo skupinu vedcov z University of Notre Dame v americkom štáte Indiana k tomu, aby sa na problematiku ranného vstávania pozreli bližšie.

Výskum napokon zrealizovali na skupine 450 dospelých pracujúcich na plný úväzok. Tí vypĺňali denné dotazníky, pričom mali na sebe zariadenia na monitorovanie spánku. Chceli zistiť, či je naozaj horšie, keď budík po zazvonení odložíme namiesto toho, aby sme okamžite vstali. Podľa toho čo zistili, je síce lepšie zobudiť sa po prvom zazvonení, avšak ani odloženie zvonenia na druhé či tretie zobudenie, nespôsobuje zásadný problém.

Spánok ako výhoda

Ak potrebujete budík, pretože trpíte nedostatkom spánku, to je ten problém,uviedli vedci. Keď sa totiž respondenti budili prirodzene, spali dlhšie a nekonzumovali veľké množstvo kofeínu. Narušenie prirodzeného spánkového cyklu budíkom môže znamenať, že sa človek cíti unavený či omámený.

Ak si po budíku ešte zdriemnete a až potom sa zobudíte a budete napríklad ostražitejší, keď si sadnete za volant, je to výhodné a užitočné. Ak to zníži vašu potrebu konzumovať kofeín, tiež je to dobré. Nemôžeme zdriemnutie označiť jednoznačne za niečo zlé, rovnako ako stres. Aj ten je do určitej miery dobrý, a tak môžu nastať prípady, keď je odloženie budíka a zobudenie sa na jeho druhé či tretie zazvonenie v skutočnosti prospešné,“ uzatvárajú autori štúdie.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…