Dobré noviny
Každý med skryštalizuje, dôležité sú jeho vnútorné hodnoty. Ako sa letuška z Kataru za včelára z Pribyliny vydala
Andrea Petrovčinová
Andrea Petrovčinová

Každý med skryštalizuje, dôležité sú jeho vnútorné hodnoty. Ako sa letuška z Kataru za včelára z Pribyliny vydala

Keď sa niekedy zastavíte v Pribyline na Hlavnej ulici, určite ľahko nájdete drevenú tabuľu Včelárstva Poliak.

Včelársky párik, Mišo a Lucka Poliakovci, si žijú v starorodičovskom dome s dielňou pre výrobu úľov, rámikov na medové plásty a hlavnou myšlienkou sebestačného cyklu od drievka až po sklíčko napríklad aj vŕbovkového medu. Tá v tomto regióne kvitne až do jesene. Prečítajte si, ako letuška z Kataru zmenila kariéru pre lásku na Liptove alebo ako sa meria množstvo vody v mede podľa lomu svetla. Liptovský prízvuk si domyslite.

Prvé včely som si priviezol na aute

Mišo Poliak je taký správny gazda. Stredoslovenský. Počuť to v každom slove a hádať sa s ním veru neradno. Bez húževnatosti a cieľavedomosti by ale med z jeho farmy rozhodne nechutil rovnako. Pribylinský včelár má už niekoľko rokov jasnú víziu vlastnej farmy s hovädzím dobytkom a včelami, ktorá bude fungovať na sebestačnom princípe. Aj keď doma zvieratá a včely vo veľkom nechovali, niekoľko zamestnaní a skúseností ho postupne naviedlo k výrobe takého medu, až vám ostane sladko za ušami. A údajne najlepšie chutí s paradajkovou polievkou (vtip) a príjemnou spoločnosťou (pravda).

„Mám za sebou niekoľko skúseností, ktoré nás postupne naviedli tam, kde sme s Luckou dnes – na farme pod Kriváňom. Študoval som environmentálne inžinierstvo, pracoval na včelárskom výskumnom ústave. Na bizónej farme v Kanade som sa skutočne priučil starostlivosti o zvieratá a zapáčila sa mi myšlienka mať raz vlastnú farmu. Čo som si zarobil, som investoval a vybudoval stádo. Včely som kúpil od jedného staršieho včelára z Trsteného a priviezol ich v úľoch na aute. Cenné rady a tipy, ako si všetko osvojiť som čerpal od skúsenejších včelárov z okolia, ktorí boli ochotní sa so mnou podeliť o svoje vedomosti.

Od začiatku tejto činnosti ako SHR – samostatne hospodáriaci roľník – sa orientujem na to prvé slovo. Na včelárstve ma fascinuje pluralita disciplín, vedomosti a zručnosti, ktoré človek zbiera postupne. Snažíme sa budovať našu farmu na princípoch sebestačnosti a uzavretého cyklu. V praxi to znamená, že sme investovali veľké prostriedky na zariadenia a stroje do dielne. Tu si vyrábam vlastné rámiky a celé úle, takže na to nepotrebujem stolára. Výroba medu je takto od prvého dreva až po med v sklenenom pohári výlučne v našej réžii. Včelár teda skutočne nemôže byť nemajetný človek, ide o veľmi nákladnú profesiu.

Na začiatku boli aj odhováračky, aj sklamania. A aj keď som to niekoľkokrát chcel vzdať, aj som to vyslovil, nikdy som to nemyslel úprimne. Myslím si, že každý zažíva podobné pocity pri celoživotných projektoch. Nedá sa z nich len tak ľahko vykorčuľovať. A včelárstvo je rozhodnem jedným z nich.“

Foto: Andrea Petrovčinová

Ako to funguje v úli pre neznalcov

Včelstvo je jednotná societa so spoločným cieľom, v určitých vlastnostiach dokonca vykazuje známky cicavcov. Ani jedna včela v úli nemá agendu iba pre seba samu – všetky sa spoločne usilujú o rozširovanie rodiny a zásobovanie plástov pre budúce generácie a chladné obdobia. Matka, často nesprávne označovaná ako kráľovná, má za úlohu klásť vajíčka – neoplodnené, známe ako trúdy, a oplodnené, robotnice. Ako všetky živočíchy aj včely majú potrebu zhromažďovať si zásoby podľa toho, čo im v aktuálnom období príroda ponúka. V okolí Pribyliny je to najčastejšie malina v strede sezóny, vŕbovka na jeseň, ale aj mnoho rastlín ako hloh, púpava, javor, topoľ.

Včely majú voľný pohyb a lietavky opúšťajú úľ pre zbieranie nektáru, ktorý prinášajú naspäť. Ich ekonomický rádius je približne päť kilometrov, rekordne preletia aj dvanásť. Nektár v úli obohacujú o enzýmy zo svojho tráviaceho traktu a kŕmia ním larvy v plástoch, ktoré znáša matka. Tá po pár dňoch od svojho vyliahnutia podstúpi „jednorazový sexuálny prelet“ – naraz ju môže oplodniť aj vyše desať trúdov, ktoré následne zahynú. Matka si takto doplní spermotéku na päť rokov dopredu, čo predstavuje jej približnú dĺžku života, a znáša vajíčka v úli bez ďalšieho nutného oplodnenia. Nová matka sa vyliahne za 16 dní vo vertikálnej materskej bunke (visí smerom nadol), kŕmená materskou kašičkou, a nahradí starú matku, ktorú včely buď zabijú, alebo ktorá spolu s inými včelami a zásobami medu úľ opustí. To včelárom vôbec nie je po chuti, pretože so sebou odnesú veľké množstvo medu.

Foto: Andrea Petrovčinová

„Ako dlho trvá vytvoriť jeden plást? Včely si ho postavia z večera do rána – pri stavbe si zo svojich tiel robia rebríky, volám ich lešenie. Produkujú doštičky, vosk, ktorý teplom modifikujú a vytvárajú z neho plásty. Je to ich vrcholné dielo, životný priestor pre nové generácie. Peľom sa kŕmia najmä malé larvy, teda plody, ktoré do plástov vložila matka. Z každej strany plástu je 800 buniek, v každej rôzne štádium larvy. Po vyliahnutí čakajú nové včely rôzne úlohy, až kým sa neprepracujú na najvyššiu kastovú úroveň, lietavky – najstaršie včely, ktorá prinášajú do úľa nektár z prírody.“

Foto: Andrea Petrovčinová

Laboratórna presnosť: obsah vody podľa lomu svetla

Med sa z plástov po znáške a vybratí z úľa vyfŕkne odstredivou silou pomocou zariadenia zvaného medomet. Následne vyteká cez výpust na ďalšie jednotlivé štádiá cedenia, aby sa odfiltrovali nečistoty ako vosk či mŕtve včely, a to cez niekoľko sít. Včely žijú v prebytkovom hospodárstve, čo znamená, že si vytvárajú viac než dosť zásob na kŕmenie – stačí im približne 20 – 30% potravy. Človek im teda odoberaním plástov s medom rozhodne neuberá krmivo. Nikdy sa im ani neodoberie úplne všetko, včelári si úle vážia. Pre predstavu, včely v jednom úli potrebujú mať približne päť kíl zásob. Pri získavaní medu sa z úľa vyberie plný rámik a vloží prázdny – celý proces sa tak začne nanovo.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…