Dobré noviny
Dobrými skutkami proti bezbrehému konzumu. Známi Slováci vyhľadávajú príležitosti, kde treba pomôcť
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Dobrými skutkami proti bezbrehému konzumu. Známi Slováci vyhľadávajú príležitosti, kde treba pomôcť

Venujú svoj čas, zapájajú sa do materiálnych a finančných zbierok. Herečka Táňa Pauhofová, foodbloger Čoje a influencerka Nikoleta Kováčová veria v nákazlivosť dobrom.
Venujú svoj čas, zapájajú sa do materiálnych a finančných zbierok. Herečka Táňa Pauhofová, foodbloger Čoje a influencerka Nikoleta Kováčová veria v nákazlivosť dobrom. — Foto: INSTAGRAM/tana_pauhofova_offical, D. Feranec, N. Kováčová

Lavínu dobročinnosti spúšťa netradičný sviatok – Darovací utorok. K dobrým skutkom nielen v tento špeciálny deň inšpirujú ľudí populárni slovenskí influenceri Čoje a Surová dcérka, či obľúbená herečka Táňa Pauhofová.

„Darovanie a pomoc druhým, to jediné dáva zmysel a tiež prináša dlhodobo dosť dobrý pocit. Verím, že obom stranám,“ povedala Dobrým novinám Táňa Pauhofová. Populárna slovenská herečka otvorene fandí celosvetovej iniciatíve konania dobrých skutkov tzv. Giving Tuesday. Tá vznikla v roku 2012 v USA a rozšírila sa do celého sveta. Vďaka Nadácia Pontis sa šiesty rok tento sviatok dobrých skutkov, dobrovoľníctva a nezištného darovania oslavuje aj u nás. „Giving Tuesday, teda Darovací utorok prichádza po dňoch nákupného ošiaľu Black Friday a Cyber Monday a je vlastne ich protipólom,“ vysvetľuje Veronika Šoltinská, PR manažérka Nadácie Pontis.

„Giving Tuesday mi je sympatický tým, že je nezáväzný, netrvá na žiadnej konkrétnej aktivite a skrátka len motivuje ľudí robiť nezmerateľné pekné veci. To je v dnešných online marketingových časoch úžasná vec,“ hovorí foodbloger Čoje. Foto: FACEBOOK/Divé maky, D. Feranec

Váš posledný dobrý skutok?

Foodbloger Čoje prezradil, že naposledy podporil nadáciu Divé maky pre talentované rómske deti. Zároveň takýmto spôsobom odpláca milé gestá, ktorých sa dostáva jemu. „Môj známy šéfkuchár si odo mňa nenechal zaplatiť za večeru. Takéto situácie som začal namiesto naťahovania riešiť tak, že tie peniaze pošlem na nejakú charitu,“ vysvetľuje Čoje. Nikoleta Kováčová, známa propagátorka vegánstva a autorka zaujímavých kuchárskych kníh, pravidelne podporuje organizácie, ktoré pomáhajú zvieratám. „Tento mesiac som viackrát darovala peniaze útulkom a okrem toho som potešila kamarátky, ktoré potrebovali "pomocnú" ruku v práci,“ hovorí Nikoleta Kováčová, ktorá je na sociálnych sieťach známa ako Surová dcérka.

„Každý aj malý dobrý skutok vie spustiť lavínu ďalších dobrých skutkov a takto sa zlepšuje aj naša spoločnosť. Dobro, pomoc a darovanie sa tak stáva normálnym a štandardným chovaním,“ myslí si influencerka Surová dcérka. Foto: N. Kováčová

„Zapojiť sa do Giving Tuesday môžete aj pomocou susedom, pozbieraním odpadkov vo vnútrobloku či tým, že podáte kolegyni šálku kávy, ktorá jej dobre padne. Práve v tom je čaro celého dňa darovania – nemusíte spraviť nič okázalé, pridať sa dá jednoducho,“ dáva tipy Veronika Šoltinská z Nadácie Pontis.   

Urýchľovač dobra

Na sviatok dobrých skutkov môžeme darovať svoj čas, veci, peniaze alebo vedomosti tým, ktorí to potrebujú. „Ak ľudia poznajú organizáciu alebo rodinu či človeka, o ktorom vedia, že sa im zíde pomoc, vyzývame ich, aby neváhali a podali im pomocnú ruku v rámci svojich možností. Ak o nikom takom nevedia, pripravili sme si pre nich nástroj s názvom Urýchľovač dobra, ktorý nájdu na webe GivingTuesday.sk,“ hovorí Veronika Šoltinská z Nadácie Pontis.  Urýchľovač dobra je aktuálny zoznam neziskoviek s popisom pomoci, akú by práve uvítali. „V urýchľovači sa dajú organizácie filtrovať podľa kraja, typu pomoci či témy, ktorej sa venujú,“ dodáva Veronika Šoltinská. Medzi 130 občianskymi združeniami, ktoré sa tento rok do iniciatívy Givingtuesday.sk prihlásili sú hospice, centrá pre rodiny, seniorov, vzdelávacie inštitúcie, nízkoprahové centrá pre ľudí bez domova, útulky pre zvieratá, organizácie venujúce sa ochrane prírody, Potravinová banka Slovenska a ďalšie neziskovky, ktoré poskytujú materiálnu, psychologickú, opatrovateľskú či právnu pomoc tým, ktorí sú v núdzi.

Príbehy, ktoré Giving Tuesday každý rok prináša, sú inšpirujúce. „Známa fotografka takto darovala možnosť nafotiť profi fotografie neziskovým organizáciám. Vlani si jeden z influencerov vytvoril adventný kalendár, počas ktorého na svojom profile každý deň odpromoval jednu dobročinnú iniciatívu,“ hovorí Veronika Šoltinská z Nadácie Pontis. Foto: PEXELS/L. Summer, Nadácia Pontis

Podoby dobrých skutkov

Okrem finančnej podpory žiadajú organizácie najčastejšie o materiálnu pomoc. Najmä trvanlivé potraviny, drogériu, kancelárske alebo školské potreby, oblečenie, ktoré využijú klienti domovov sociálnych služieb a komunitných centier. „Aktuálne máme napríklad zaujímavú výzvu od organizácie z Dolného Kubína, ktorej by sa hodila stará elektronika, počítače či projektory. Mládež, ktorá chodí do tohto klubu, ju využije ďalej na vzdelávanie a pár pokazeným kúskom dokonca vdýchne nový život,“ hovorí Veronika Šoltinská. Organizácie často žiadajú aj o dobrovoľníkov, ktorí by im pomohli pri príprave akcií, a know-how napríklad pri správe sociálnych sietí alebo fundraisingu. Organizácia Humánny pokrok takto pátra po hrdinoch, ktorí jej pomôžu v boji za práva zvierat vo veľkochovoch. Podporu cez urýchľovač dobra hľadá aj botanická záhrada v Košiciach či organizácia Mareena, ktorá búra predsudky o cudzincoch. Mnohé neziskovky uvítajú aj dar v podobe vedomostí, napríklad pomoc v oblasti marketingu, kreatívy či právneho poradenstva.

„Naposledy som darovala svoj čas, pozornosť a zanietenie tam, kde to bolo treba...,“ prezradila Táňa Pauhofová, „...a veľa oblečenia (nielen), ktoré ešte môže niekomu urobiť radosť. Dosť mi toho ešte zostalo, tak sa hláste - odveziem, kde to pomôže,“ dodáva sympatická herečka. Foto: Z. Valla, INSTAGRAM/tana_pauhofova-official

„Tento rok vzrástol záujem o Giving Tuesday aj medzi firmami. Do sviatku darovania sa zapájajú štyri desiatky spoločností. Mnohé sa pritom spojili priamo s neziskovkami a posielajú im svojich zamestnancov ako dobrovoľníkov,“ vysvetľuje Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis. Dobrovoľníci zo spoločnosti HMH budú napríklad čistiť Malé Karpaty, zamestnanci poradenskej firmy Amrop upracú  knižnicu Ligy proti rakovine a účtovnícka firma Accace navarí pre ľudí bez domova.

Centrum rodiny v bratislavskej Dúbravke. Na sviatok dobrých skutkov uvíta najmä balíčky potravín, školských potrieb alebo aj lístkov na kultúrne podujatia pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť. Foto: FACEBOOK/Centrum rodiny Dúbravka

Darovací utorok po celý rok

„Je veľmi dôležité ukazovať dobré skutky a inšpirovať svojou pomocou iných. Pomáhanie a dobro sú nákazlivé a Giving Tuesday na to krásne upriamuje pozornosť,“ myslí si influencerka Nikoleta Kováčová. Kultúru štedrosti a darovania by sme si mali pestovať počas celého roka, nielen jeden deň. Zdôrazňuje to aj motto tohtoročnej kampane Giving Tuesday: „Urob dobrý skutok aj ty a sleduj, čo sa stane.“

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…