Dobré noviny
Uvidíme modrý supermesiac aj trojitú konjunkciu. Na toto nebeské divadlo sa môžeme tešiť v roku 2023
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Uvidíme modrý supermesiac aj trojitú konjunkciu. Na toto nebeské divadlo sa môžeme tešiť v roku 2023

V tomto roku sa môžete tešiť na nádherné nebeské divadlá.
V tomto roku sa môžete tešiť na nádherné nebeské divadlá. — Foto: Unsplash

V tomto roku sa môžete tešiť na nádherné úkazy na oblohe.

Uplynulý rok bol pre milovníkov nočnej oblohy skutočne výnimočný. Priniesol so sebou napríklad čiastočné zatmenie Slnka, meteorický roj Perzeidy, početné konjunkcie Venuše, Jupitera i Saturnu s Mesiacom a dokonca sme mohli naraz pozorovať všetkých päť najjasnejších planét. Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave sľubuje, že rok 2023 bude na úkazy ešte bohatší. Pripravil si preto tipy na tie najzaujímavejšie nebeské divadlá, ktoré budeme môcť pozorovať aj zo Slovenska.

Januárový ohňostroj či jasná kométa

Takmer pravidelne sa každý kalendárny rok začína z astronomického hľadiska jedným z najbohatších meteorických rojov - Kvadrantídami. Roj, ktorý Horálek označuje aj ako nebeský ohňostroj za svitu Mesiaca, je aktívny približne od 1. do 10. januára. Vrchol aktivity nastane v noci z 3. na 4. januára. To sa bude jeho radiant nachádzať vysoko nad severným obzorom. Najlepšie je meteory roja vyzerať po polnoci až k svitaniu. Bohužiaľ nebude Kvadrantidám priať Mesiac, ktorý bude v čase maxima vo fáze zhruba dva dni pred splnom a bude pozorovanie rušiť svojim svitom," uvádza Horálek.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10225897253395417&set=pb.1156247616.-2207520000.&type=3

V závere mesiaca budeme môcť nad obzorom pozorovať kométu C/2022 E3 ZTF. Kométa začne byť 12. januára zároveň cirkumpolárnou, teda vôbec nebude zapadať za obzorO dva a pol týždňa neskôr, 1. februára 2023, preletí najbližšie k Zemi. V tom čase bude prelietať blízko severného nebeského pólu a vďaka jej polohe na nočnej oblohe bude možné ju pomerne ľahko vyhľadať malým ďalekohľadom," vysvetľuje Horálek s tým, že ak budú dobré podmienky, na tmavej oblohe mimo mesta ju budeme môcť zazrieť aj voľným okom.

Februárové stretnutia s Mesiacom

V stredu 22. februára 2023 sa na večernej oblohe za súmraku nízko nad obzorom schýli k tzv. trojitej konjunkcii. „Mesiac sa vo fáze úzkeho kosáčika premietne v takmer rovnoramennom trojuholníku medzi dve najjasnejšie planéty oblohy - Jupiter a Venušu. Konjunkcia (vzájomné uhlové priblíženie objektov na oblohe) bude vďaka jasu všetkých troch telies pozorovateľná už za súmraku a v plnej kráse si ju vychutnáme po 18. hodine," vysvetľuje odborník s tým, že v tom čase však budú telesá klesať k obzoru a tak je na ich pozorovanie potrebné vyhľadať vyvýšené miesto.

Marec v znamení Venuše i Jupitera

Prvú marcovú stredu a štvrtok po západe Slnka nad západným obzorom budeme môcť pozorovať jasnú planétu Venušu v blízkosti Jupitera. „Dvojicu budete môcť pozorovať o to dlhšie, o čo viac bude odkrytý západný obzor, ideálne teda na vyvýšenom mieste. Ak navštívite najbližšiu hvezdáreň, uvidíte oba objekty v ďalekohľade ako jasný oválik (Venuša) a slabší disk obklopený šnúrou troch až štyroch "hviezdičiek" (Jupiter so svojimi mesiacmi)," dopĺňa.

V druhej polovici marca, v utorok 21., nočnú oblohu v pozadí s vyššie spomínanými planétami rozžiari tzv. zvieratníkové svetlo. „To sa tiahne pozdĺž ekliptiky, teda roviny zemskej dráhy, ktorá sa na oblohe pomyselne premieta do zvieratníkových súhvezdí, a nejde vlastne o nič iné, ako prach v okolí Slnka sústredený do rozsiahleho disku," vysvetľuje zaujímavý úkaz odborník. Keď zapadne Slnko a stravne obloha, nad západným obzorom oproti hviezdnemu pozadiu nájdete hmlistý kužeľ neostrej žiary. Aby sme zvieratníkové svetlo skutočne zbadali, mali by sme vyhľadať tmavé nebo, ďaleko od svetelného smogu.

Aprílové meteory či májový tmavý mesiac

Tak ako každý rok, okolo 23. apríla vyvrcholí meteorický roj Lyridy. Hoci roj nemá príliš vysokú aktivitu a oblohou preletí len okolo osemnásť meteorov za hodinu, odborník prezrádza, že v roku 2023 sa pre ideálne pozorovacie podmienky ukáže v plnej kráse. Roj sa oplatí sledovať od druhej hodiny rannej do svitania, a to ďaleko od miest, ideálne v horách alebo na vyvýšených miestach s dokonalým výhľadom, pretože meteory vylietajú v smere od súhvezdia Lýry prakticky kdekoľvek na oblohe," radí Horálek s tým, že z miest pre svetelný smog nemá význam roj sledovať.

V piatok 5. mája 2023 bude Mesiac v splne na svojom ľavom okraji trochu tmavší ako zvyčajne. Bude totiž prebiehať tzv. polotieňové zatmenie. „Mesiac bude v čase svojho východu prechádzať blízko plného zemského tieňa a bude sa tak zdať, akoby bol mierne potiahnutý sadzami zo svojho ľavého okraja," opisuje Horálek s tým, že na našom území bude zatmenie pomerne výrazné. „Aby ste Mesiac zastihli v čase ešte očami viditeľného potemnenia, musíte si nájsť miesto s dokonale odkrytým východo-juhovýchodným obzorom, ideálne vysoko v horách," dodáva.

Nebeské leto

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=3891927374092&set=o.323930117677980

O nebeské divadlá nebude núdza ani v letných mesiacoch. Tentokrát so sebou prinesie najkrajší úsek Mliečnej dráhy, ktorý v druhej polovici leta doplní planéta Saturn. Tá bude v opozícii so Slnkom 27. augusta 2023 o 10:20 a určite poteší svojimi prstencami každého majiteľa hvezdárskeho ďalekohľadu alebo návštevníka hvezdárne. Nádherné bude pozorovať Mliečnu dráhu najmä vždy v polovici mesiaca (od júna do septembra), kedy bude Mesiac vo fáze novu," vysvetľuje Horálek s tým, že v júni vrcholí v polovici noci, v septembri už je nad hlavou po zotmení. Treba však taktiež vyhľadať tmavé miesta.

V lete sa v plnej kráse predvedie aj mesiac. Moment, kedy bude Mesiac najväčší v celom roku tentokrát pripadá hneď na dva dátumy.

Prvý superspln sa odohrá v utorok 1. augusta o 20:33, pričom nad obzor vyjde až pred 21. hodinou. K Zemi sa bude ešte len približovať a najviac sa k nej priblíži 2. augusta o 7:53 hodine. V tom čase bude ale už Mesiac zase pod obzorom, pretože po piatej hodine ráno zapadne. Neuvidíme teda ani Mesiac presne v splne, ani uhlovo najväčší Mesiac v dobe jeho maximálneho priblíženia.

Obľúbený úkaz však bude zaujímavejší počas druhého augustového splnu, ktorý nastane vo štvrtok 31. augusta o 3:37. Vtedy bude Mesiac vo fáze splnu zhruba 9,5 hodiny po tom, čo sa najviac priblíži k Zemi. Aj v tom čase bude ale Mesiac ešte pod obzorom, takže ak si chcete vychutnať superspln, najzaujímavejší bude Mesiac počas svojho východu 30. augusta okolo 19:30, len hodinu a pol po najväčšom priblížení sa k Zemi. Tento jav sa nazýva aj modrý supermesiac.

Bohatý záver roka

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…