Dobré noviny
Oživovať ho museli aj 30-krát denne. Prvý pacient dostal kardiostimulátor nelegálne vďaka manželke
Simona Gálová
Simona Gálová

Oživovať ho museli aj 30-krát denne. Prvý pacient dostal kardiostimulátor nelegálne vďaka manželke

Arne Larsson / Kardiostimulátor
Arne Larsson / Kardiostimulátor — Foto: Wiki commons (Professor Marko Turina, University Hospital, Zurich); Profimedia

Do môjho laboratória vstúpila energická, krásna žena a povedala mi, že musím implantovať kardiostimulátor do jej manžela, spomínal vynálezca.

Bol som praktický mŕtvy, hovoril Arne Larsson. Mal slabý pulz a manželka ho musela v tých najhorších stavoch oživovať aj 30-krát do dňa. Lekári nevedeli, čo majú robiť, na jeho stav nemali žiaden liek. Arneho a jeho manželku Else-Marie upozorňovali, že sa nedožije ani 44. narodenín. Vtedy si Else-Marie povedala, že svojho manžela nenechá odísť. Vďaka jej bojovnosti sa Arne stal prvým pacientom, ktorému srdce bilo vďaka prístroju veľkosti hokejového puku.

Choré srdce z otravy

Problémy so srdcom začal mať švédsky inžinier po obyčajnej otrave z ustríc v roku 1955, kedy pracoval na Asuánskej priehrade v Egypte. Jeho stav sa pretavil až do Stokesovho-Adomsovho syndrómu, čo je stav, ktorý znižuje prietok krvi do mozgu. Neexistoval na to žiaden liek.

Arne trpel srdcovou arytmiou a jeho srdce bilo iba 28-krát za minútu, pričom zdravé srdce spraví za minútu približne 70 úderov. Lasson neustále strácal vedomie a doma aj v nemocnici musel byť oživovaný 20 až 30-krát denne a nikto nevedel, ktorý záchvat bude jeho posledný. Else-Marie svojmu manželovi zachránila život toľkokrát, že by jej na výpočet nestačili prsty na oboch rukách. „Veľmi dobre sme vedeli, aká tenká je hranica medzi životom a smrťou,“ hovorila Else-Marie o živote s nevyliečiteľnou chorobou. „Arneho láska k životu bola ale nekonečná,“ priznala manželka, ktorá bola ochotná pre lásku svojho života spraviť všetko.

Jedného dňa sa dozvedela o prístroji, ktorý dokáže ovládať tep srdca. Neďaleko Štokholmu v jednej nemocnici pracovali na prvom kardiostimulátore a s tou informáciou hneď utekala za manželovým doktorom. „Moja žena útočila na lekára vo dne v noci. Povedala mu – doktor, vy musíte niečo urobiť,“ spomínal Arne, ktorý pred sebou videl iba bezradných lekárov. Manželom museli vysvetliť, že implementácia kardiostimulátora by bola veľmi riskantná. Technológia ešte nebola dokončená a ani odskúšaná.

Operácia v tajnosti

„Do môjho laboratória vstúpila energická, krásna žena a povedala mi, že musím implantovať kardiostimulátor do jej manžela. Povedal som jej, že sme náš experiment ešte nedokončili a nemali sme žiaden kardiostimulátor na klinickú skúšku u ľudí. Povedala mi – Tak si ho vyrobte!“ spomínal doktor Ake Senning.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…