Filip púšťa alpaky k deťom do obývačky: Keď sme pri nich, hlava sa upokojí a odrazu máme pokoj na duši
Pôvodne juhoamerické zviera sa udomácnilo aj na Slovensku. Mierumilovná alpaka má na ľudskú psychiku terapeutické účinky.
„Šiel som na to vylučovaciu metódu – kozy všetko zožerú, ovečky sa zdujú z bylín, ktoré v tejto lokalite rastú, oslík potrebuje špeciálne zaobchádzanie, inak robí neplechu, koníky sú veľmi náročné na čas, lamy zasa pľujú, kopú a občas aj hryzú. Ale pozor! Zistil som, že príbuzné lamám sú alpaky – akurát sú troška menšie, krajšie, mierumilovnejšie a čo je dôležité, nepľujú, len výnimočne prskajú, a navyše sú čistotné.“
Môžu žiť alpaky šťastne a spokojne aj na Slovensku?
Filip Štefanička je presvedčený, že môžu. „Sú to prispôsobivé zvieratá, na náš kontinent sa dostali cez Anglicko a aklimatizovali sa už v mnohých ďalších európskych krajinách. Spokojne a zdravo tu prežijú svoj zhruba 20 – ročný život, rodia mláďatá, dávajú kvalitnú vlnu. Ak by im prostredie neprospievalo, asi by to takto nebolo,“ hovorí mladý chovateľ, ktorý sa môže sám pochváliť, že aj jeho alpaky sa dokážu postarať o vlastné potomstvo.
V Moste pri Bratislave sa ich narodilo už deväť a každá hneď dostala aj meno. Posledná narodená sa napríklad volá Iggy, o čom s neskrývaným nadšením zahlasovali návštevníci Filipovej reštaurácie.
Ako sa vyrovnáva zviera pochádzajúce z vysokohorského prostredia Ánd a chladnej klímy s rovinou Žitného Ostrova a jej vysokými letnými teplotami? „Alpaky na jar striháme a zbavíme ich tak hrejivej vrstvy a keď prídu horúce dni, chladiť sa chodia pod rozprašovače vody, ktorú im ťaháme rovno zo studne. To majú rady a výrazne im to pomáha prekonať horúčavy,“ prezrádza svoju overenú metódu Filip.
Mláďatká majú dovolenú aj obývačku
Pokiaľ ide o už zmienenú čistotnosť alpák, tá je pre rodinu Štefaničkovcov podstatnou záležitosťou, keďže malé alpaky majú dovolené chodiť aj do domu, presnejšie povedané, rovno do obývačky. Čo dvanásťročné Emmy a Elly aj ich zvierací maznáčikovia radi a často využívajú. Ale nebránia sa tomu ani rodičia.
„Je to celkom príjemné, keď sedíte, oddychujete a pri vás si pohmkáva lama teda alpaka. Tie, čo sa u nás už narodili, vychovávame kontaktne, povedal by som, že takmer ako psíkov,“ smeje sa úspešný majiteľ zvierat. „Učíme ich žiť s nami, zvykáme ich na naše dotyky, chceme, aby ľuďom dôverovali a cítili sa pri nich bezpečne.“
Vzťah je to však obojstranne výhodný a užitočný, keďže alpakám sa pripisujú aj psychoterapeutické schopnosti s blahodarným vplyvom na náladu človeka. Okrem získavania kvalitnej vlny ich niekde chovajú aj kvôli príjemnej spoločnosti pre ľudí, ktorí potrebujú opäť nadobudnúť duševnú pohodu a rovnováhu.
„Tieto mierumilovné tvory generujú u všetkých vekových kategórií pokoj. Sám na sebe som to odpozoroval – keď som pri nich, hlava sa rýchlo upokojí, myšlienky začnú plynúť inak, zrazu mám pokoj na duši,“ aj to je jeden z argumentov, ktoré mladého Bratislavčana presvedčili, že chovať alpaky profesionálne nie je márna idea, hoci na Slovensku sa to občas podobá aj na dobrodružstvo. Darmo by ste u nás napríklad hľadali veterinára, ktorý im rozumie a dokáže liečiť. Ak treba, musí prísť odborník až z Česka a niekedy si treba vystačiť len s konzultáciou po telefóne.
Raňajky či obed s alpakou? Prečo nie!
Otecko – animátor detských prázdnin sa tak postupne stal jedným z priekopníkov chovu alpák na Slovensku a jeho 20 – členné stádo je u nás údajne najväčšie. „Začínal som doslova od nuly a každý deň sa učil niečo nové. Veľa som vyčítal z kníh a za praktickými skúsenosťami som bol aj za hranicami,“ hovorí Filip a netají, že istým zadosťučinením za námahu sú nielen jeho spokojné deti, ale vlastne každý, komu spomenie svoje alpaky.
„Všetci sú zvedaví, všetci ich chcú vidieť, pohladkať a vlastne to ma aj povzbudilo opäť skúsiť ďalší krok.“ Už od tohto apríla farma otvára dvere verejnosti a ponúkne malým skupinám potešenie so zvieratkami a k tomu, podľa chuti aj raňajky či obed. Možno troška odvážne pre všetkých zainteresovaných, vrátane zvierat, ale veď čas ukáže, či aj tentokrát urobil šťastné rozhodnutie. „Samozrejme, všetko sme premysleli. Návštevu si bude treba vopred objednať na konkrétny deň i hodinu,“ približuje svoje plány Filip.
„Zatiaľ sme si stanovili maximálne 8 návštevníkov naraz, aby sme im zaručili pohodu a mohli si to u nás naozaj užiť. A naopak, v záujme zvierat, pripravujeme pre hostí povinný kódex správania sa na farme, aby sme alpaky nevystavovali stresu a nenarúšali ich zabehnutý režim, ani pohodový vzťah k ľuďom.“