Dobré noviny
Komunisti jej vzali matku aj manžela, ona sa však nikdy nevzdala. Zomrela operná speváčka Soňa Červená
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Komunisti jej vzali matku aj manžela, ona sa však nikdy nevzdala. Zomrela operná speváčka Soňa Červená

Soňa Červená
Soňa Červená — Foto: Reprofoto YouTube; Daniel Černovský, CNC / CNC / Profimedia

Soňa Červená sa dožila 97 rokov.

„Asi po dvoch týždňoch hľadania a neistoty mi zavolal mladý študent medicíny Jiří Filoun, syn bývalého klaviristu Červenej sedmičky. Až sa zajakával, keď mi vravel, že možno majú na pitevni mŕtve telo mojej matky. Trvalo mi dlho, kým som to pochopila," spomínala Soňa Červená. Svoju matku tajne pochovala do hrobky na Vyšehrade, inak by jej telo odniesli do masového hrobu.

Emigrácia

Šťastie nemala ani v láske. V roku 1948 emigroval jej manžel, majiteľ továrne na čokoládu František Slabý. Nastupujúci režim mu totiž znárodnil majetok. „Náš vzťah bol veľmi pekný. Ale jemu ako majiteľovi továrne a nepriateľovi režimu nezostalo nič iné, než utiecť,“ spomínala speváčka v týždenníku Téma. Ona neodišla a manželia sa už nikdy nestretli. Soňa Červená o ňom vedela iba to, že odišiel do Kanady.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/roberto.leca/posts/pfbid02L4TiFvQmwRPMPNLmsMVjTNMbh7vKoZopPTyFHq69F4zaoYcTQmghpcrrVQqJ1Y87l

Prvé operné angažmán získala v Brne. V roku 1954 hosťovala na scéne Stavovského divadla v Prahe v úlohe Cherubína v opere Figarova svadba a vo Smetanovom divadle v Prahe vystúpila aj v roli Carmen.

Impulzívny odchod

V roku 1958 prijala angažmán v Berlíne a v roku 1962 podľa agentúry AP emigrovala do Západného Berlína cez posledný otvorený priechod v Berlínskom múre. „Začala mi strpčovať život ŠtB, sledovali ma, znemožnili mi spievať. Preto som nakoniec zvolila odchod. Moje meno bolo vymazané z filmových titulkov i nahrávok pre rozhlas,“ vravela pre Novinky.cz. Soňa Červená jednoducho sadla do auta s pár vecami, presvedčila vojaka, aby ju pustil, a už sa nevrátila.

Soňa Červená v roku 2013.
Soňa Červená v roku 2013. Foto: Wikipedia/Ben Skála

Červená žila v emigrácii približne 30 rokov. Stále angažmán v Západnom Berlíne, Frankfurte nad Mohanom a americkom San Francisku jej priniesli len nenáročné role. Hosťovala však v desiatkach úloh po celej západnej Európe i Spojených štátoch.

Na ničom nelipla

Ako vraví, domov si nikde nevybudovala. Keďže stratila majetok aj dedičstvo, na ničom nelipla. „Na tých pár mesiacov som sa vždy zariadila jednoducho a pekne, ale potom som odišla a všetko som tam nechala. Vzala som si so sebou len najbližšie veci, knihy, listy a klavírne výťahy,“ dodala.

Podľa agentúry AP vystúpila Červená naposledy vlani 29. septembra v oratóriu českého skladateľa Jana Zásteru v Bazilika svätého Jána v Lateráne v Ríme pri príležitosti českého predsedníctva v Rade Európskej únii. A aj vo vysokom veku si udržiavala pozitívne myslenie a nadhľad. Zmierená bola aj so smrťou: „Sonička Červená tu už, žiaľ, nebude, ale dušička áno. Tá neumiera."

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…