Dobré noviny
V observatóriu v Kolonici uvedú do prevádzky nový ďalekohľad
TASR
TASR

V observatóriu v Kolonici uvedú do prevádzky nový ďalekohľad

Techniku, ktorú uvedú do oficiálnej prevádzky v prvý deň konferencie, získalo observatórium na základe spolupráce s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stakčín/Kolonica 4. decembra (TASR) - Obec Stakčín v okrese Snina sa stane v týchto dňoch opätovne dejiskom medzinárodnej konferencie venovanej problematike premenných hviezd. Účasť na tradičnom odbornom podujatí potvrdili približne tri desiatky astronómov z viacerých krajín Európy. Súčasťou programu budú diskusie, ale aj návšteva Astronomického observatória na Kolonickom sedle, kde uvedú v prvý deň konferencie do oficiálnej prevádzky nový pozorovací ďalekohľad.

Na snímke interiér planetária v areáli observatória na Kolonickom sedle. Foto: TASR/Tomáš Doboš

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, ktoré sa venuje skúmaniu premenných hviezd, je vysunutým pracoviskom humenskej Vihorlatskej hvezdárne. Jej riaditeľ Igor Kudzej informoval, že na konferencii s názvom Kolos 2013 sa v dňoch 5. až 7. decembra zúčastnia už tradične astronómovia zo Slovenska, Poľska, Ukrajiny a Maďarska. Premenné hviezdy sú hlavnou témou odborných diskusií a prednášok Kolosu od roku 2006.

Novú pozorovaciu techniku, ktorú uvedú do oficiálnej prevádzky v prvý deň konferencie, získalo observatórium na základe spolupráce s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Jej kúpu financoval europrojekt s názvom Centrum kozmických výskumov. "Ide o ďalekohľad optického systému Dall-Kirkham s priemerom objektívu 50 centimetrov. Je vybavený CCD kamerou na fotometriu premenných hviezd a alternatívne je pri možno ako detektor použiť spektroskop. Je to prvý spektroskop na Slovensku určený na výskum premenných hviezd," vysvetlil Kudzej.

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle patrí k najvýznamnejším pracoviskám svojho druhu na území Slovenska. Súčasťou jeho technologického zázemia je aj najväčší slovenský ďalekohľad - Vihorlatský národný teleskop s priemerom zrkadla jeden meter.

Nie je to len unikátna pozorovacia technika, ktorá predurčuje spomínané observatórium za Sninou k získavaniu unikátnych dát o vesmíre. Sú to bezpochyby aj prírodné pomery na pomedzí Bukovských a Vihorlatských vrchov, kde je toto pracovisko situované. "Nachádza sa v Parku tmavej oblohy Poloniny, ktorý sme založili v roku 2010. Disponuje čistou a priehľadnou atmosférou s absenciou plynoprachových zložiek a najnižším svetelným znečistením na Slovensku. Pracujeme teda s jasným hviezdnatým nebom na tmavej oblohe," vysvetlil Kudzej.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…