Naučili ju opravovať sláky s vlasmi mongolských koní. Zdenka uspela, no aj tak sa vrátila na Oravu
Už ako malú ju namiesto bábik skôr lákali husľové sláčiky. Zdenka Zubeková je jediná Slovenka, ktorá sa živí ich opravou.
Oravčanka pochádza z rodiny, ktorá žije folklórom a v ktorej sa zachovávajú ľudové tradície. Ako uviedla v rozhovore pre MY Orava, spev bol u nich doma na dennom poriadku. Podobne ako i práca v dielni s kladivom. Práve tú mala Zdenka už v detstve najradšej.
Viedeň je nezlákala
„Pôvodne som chcela byť rezbárkou, ale nakoniec som si vybrala strednú školu vo Zvolene, odbor stavba sláčikových nástrojov. Po jej skončení som chvíľu pracovala v Základnej umeleckej škole v Dolnom Kubíne, kde som opravovala hudobné nástroje. Riaditeľ Leonard Vajdulák mi pomohol dostať sa do dielne husliara Tomáša Plhala v Bratislave, kde som získala prvé skúsenosti s lakovaním,“ pripomenula si svoje začiatky milovníčka hudby, ktorá sa na husliach naučila hrať ako deväťročná. Priniesol jej ich prastarý otec z Francúzska.
Kariéra reštaurátorky husľového sláčika pokračovala nielen v bratislavskej manufaktúre, ale tiež v jednej z londýnskych dielní. „V Londýne som denne opravila päť slákov, tu sa jednému venujem aj tri dni. V zahraničí si ich hudobníci dávali skontrolovať častejšie, takže vyžadovali menej práce. Na Slovensku sú viac zničené, takže ich oprava trvá dlhšie. Čosi sa s nimi ubabrem, kým vyzerajú tak, ako si predstavujem. Finančne sa to nedá porovnať. Keď som odchádzala z Londýna, díler mi povedal, aby som išla do Viedne, tam vraj platia dvojnásobok toho, čo v Londýne,“ uviedla v rozhovore pre MY Orava.
Nezlákali ju ani peniaze, srdce jej hovorilo, nech sa vráti domov.
Konských vlasov ubúda
Článok pokračuje na ďalšej strane: