Pacienti v Banskej Bystrici už nemusia tak dlho ležať v nemocnici. Po zaškolení sa vyšetria doma sami
Telemedicína je na Slovensku zatiaľ ešte v plienkach.
Ležať v nemocnici si neželá hádam nikto. Ak je to už nevyhnutné, chorí túžia len po tom, aby sa odtiaľto dostali čo najskôr domov. Ako uvádza denník SME, inovatívny spôsob vyšetrenia pacienta skracuje jeho pobyt v nemocnici.
Menšie riziko komplikácií
V prvej fáze sa to týka transplantovaných pacientov. Zatiaľ ich využili pri 130 chorých. „Telemedicínske zariadenie v testovacej prevádzke najviac využívajú na Hepatologicko – gastroenterologickom oddelení II. Internej kliniky SZU u pacientov po transplantácii pečene a cirhóze pečene,“ uviedla nemocnica, ktorá sa v tomto smere môže pýšiť aj prvými výsledkami.
„U pacientov po transplantácii pečene bolo vďaka možnosti merať si dôležité vitálne funkcie v domácom prostredí, ktorých hodnoty lekár sleduje v informačnom systéme v nemocnici, skrátiť pobyt v nemocnici u 100 percent transplantovaných. Pri 20-percentách pacientov, zapojených do meraní, ich vedeli vďaka včasnému zisteniu kritických hodnôt hospitalizovať a začať riešiť zhoršený zdravotný stav, čím sa predišlo vzniku možných komplikácií,“ spresnil Ľubomír Skladaný, prednosta Hepatologicko – gastroenterologickom oddelení II. Internej kliniky SZU.
Pravidelné merania v pohodlí domova
Pacient na samovyšetrenie nepotrebuje žiadne odborné vzdelanie. Stačí, keď sa plne sústredí na to, čo mu zdravotná sestra hovorí pri odovzdávaní meracích zariadení. „Pacient si potom doma pravidelne meria hodnoty, ktoré sa odosielajú do dátového úložiska. Na základe pravidelného merania, napríklad teploty, saturácie kyslíkom, tlaku, glukózy alebo váhy, ktoré vykonáva pacient sám v domácom prostredí, dokáže lekár monitorovať jeho stav bez toho, aby bol pacient fyzicky v nemocnici alebo ambulancii. Dokáže včas zachytiť zmeny stavu a reagovať úpravou liečby,“ spresnila nemocnica v Banskej Bystrici.
Na Facebooku nemocničného zariadenia sú tiež vymenované niektoré benefity telemedicíny. Medzi nimi sú napríklad ušetrenie nákladov, včasnou diagnostikou sa predchádza komplikáciám a vzdialený monitoring sa dá využiť pri širokom spektre ochorení.