Lenka je ako chodiaci herbár. Na levanduľovom poli má samoobslužný pult, zatiaľ ju nikto neokabátil
K bylinkám ju priviedli najmä zdravotné problémy.
Liptovčanka Lenka Hentzelová pozná toľko byliniek a najmä tých liečivých, že si nimi pomáha. Ako uvádza týždenník Šarm, sú jej doslova prírodnou lekárničkou. Nedostala sa k nim pritom náhodou.
Zo záhrady i z lúky
Už jej starí rodičia radi chodievali na prechádzky a domov sa nikdy nevrátili naprázdno. „Stará mama zbierala a sušila repík i lipu a varila nám z nich čaje. Starému otcovi nikdy nechýbali lopúchy na rast vlasov, včelí propolis, v liehu nakladané ľalie či nechtík v bravčovej masti,“ uviedla v článku.
Medvedí cesnak, lastovičník, materina dúška - to je len zlomok z rastliniek, ktoré jej už neraz pomohli. Nemusí za nimi pritom chodiť ďaleko. Niektoré má na vlastnej záhrade, iné objaví na lúke za obcou Prosiek, v ktorej býva, ale i pri obecnom úrade. Aby ju nič neprekvapilo, neustále študuje encyklopédie, ale radí sa aj s ostatnými bylinkárkami.
Nechtík má zázračnú moc
Absolventke ekonomiky dary prírody najviac pomohli, keď sa po pôrode svojich dvojičiek nevedela zbaviť svrbivej kože. „Po narodení dcér mi menili krv,“ povedala dôvody svojich zdravotných problémov a uviedla tiež, čo jej najviac pomohlo, konkrétne to bol nechtík s kokosovým tukom.
Aj to čo mnohí považujú za burinu, dokáže Lenka zužitkovať. Ide o žihľavu. Prečisťuje krv a hodí sa na liečbu alergií. Vraj bylinky pozbierané v máji majú akoby zázračnú moc. „S májovými bylinkami je to rovnaké ako s jarným medom. Tiež nám najviac prospejú v období jesenných a zimných chrípkových epidémií,“ prezradila v rozhovore.
Tento rok si teda nazbierala pľúcnik, podbeľ, fialku či prvosienku. Ak sa v ich rodine vyskytnú kašeľ, vysoké teploty alebo niekoho budú trápiť hlieny, naordinuje mu ich. Na silu rastliniek pritom údajne vplýva aj Mesiac. Ak dorastá, silnejšie je to, čo rastie nad zemou. Ak, naopak, ubúda, najviac energie má koreň.
Ľudia nechávajú peniaze i odkazy
Článok pokračuje na ďalšej strane: