Dobré noviny
Jediný Slovák na Titanicu chcel uniesť svojich synov. Michal svoje posledné slová venoval nevernej žene
Simona Gálová
Simona Gálová

Jediný Slovák na Titanicu chcel uniesť svojich synov. Michal svoje posledné slová venoval nevernej žene

Titanic / Bratia Michel Marcel a Edmond Roger Navratil
Titanic / Bratia Michel Marcel a Edmond Roger Navratil — Foto: Wiki commons (Public Domain)

Keď súrodenci vystúpili v New Yorku, stali sa senzáciou a titulok „siroty z Titanicu“ s ich fotografiou obletel celý svet.

Michel Navratil, rodák zo Serede, zahynul pri potopení Titanicu a jeho telo vytiahli ako 15. v poradí s nabitým revolverom vo vrecku. Pre falošné židovské priezvisko „Hoffman“, ktoré použil pri nalodení, jeho telo pochovali na cintoríne v Halifaxe, ktorý vyhradili pre židovské obete. S falošnými menami ešte chvíľu boli aj jeho synovia, ktorých záchranári prezývali „Louis“ a „Lola“.

Siroty z Titanicu.
Siroty z Titanicu. Foto: Wikimedia commons

Synov spoznala na fotke

V New Yorku zahájili obrovskú pátraciu akciu po ich rodine, no francúzsky konzul nevedel od chlapcov zistiť žiadnu informáciu, ktorá by im pomohla. „Na každý otázku malý kučeravý chlapček odpovedal zdvorilým a mätúcim „oui“ a nič viac nepovedal,“ písali v časopise Evening World z 22. apríla 1912. Fotografia, na ktorej malý „Lola“ držal malý plechovú loďku, sa nakoniec dostala až do Francúzska, kde zúfala matka dvoch synov netušila, čo sa stalo s jej deťmi.

Marcelle si neuvedomovala, že jej synovia opustili krajinu a ani v tom najhoršom sne si nepredstavovala, že prežili potopenie Titanicu. Všetko sa zmenilo, keď týždeň po katastrofe uvidela v denníku Le Figaro článok o „sirotách z hlbočiny“. Na fotke ihneď spoznala svojich synov. Čakala ju však neľahká úloha – presvedčiť úrady, že ide skutočne o jej deti, keďže cestovali s falošnými menami. Keď sa jej to podarilo, 16. mája 1912 pricestovala do New Yorku, kde prvýkrát uvidela svoje deti. Michel si akurát čítal knihu s abecedou a Edmond si na podlahe skladal puzzle.

Foto: Wikimedia commons

„Na tvári staršieho chlapca sa ukazoval obrovský úsmev, zatiaľ čo menší len s úžasom hľadel na postavu vo dverách. Vydal jeden dlhý a chrapľavý nárek a bežal s natiahnutými rukami do náručia svojej mamy. Matka sa triasla vzlykmi a jej oči sa zapĺňali slzami, keď opäť objala svoje dve ratolesti,“ opisovali stretnutie dobové noviny. Keď sa Marcelle opýtali, či sa so synmi bude baviť o Titanicu, odpovedala jasne: „Nechcem, aby na to mysleli. Odteraz musia byť len šťastní, už žiadne trápenie.“

Čo sa stalo s Navratilovcami?

Z Edmonda sa neskôr stal stavbár. Životné peripetie ho ale nikdy nadobro neopustili. Počas druhej svetovej vojny bojoval vo francúzskej armáde a padol do zajatia. Aj napriek tomu, že sa mu podarilo dostať na slobodu, ťažké boje poznamenali jeho zdravie. Zomrel v roku 1953 vo svojich 43 rokoch.

Michel Marcel Navratil.
Michel Marcel Navratil. Foto: Reprofoto Titanic - Death of a Dream

Starší Michel Marcel sa stal profesorom filozofie, ktorý hovoril, že jeho únik pred smrťou v útlom veku spolu so stratou otca ovplyvnili jeho myslenie na celý život. O katastrofe prvýkrát prehovoril, až keď do kín prišiel filmový hit Titanic, v ktorom sa objavila aj postavala Michela Navratila staršieho, ktorého hral český herec Martin Hub. Svoj príbeh Michel Marcel vyrozprával svojej dcére Élisabeth, ktorá sa rozhodla vydať knihu pod názvom Deti Titanicu. Spolu s dcérou navštívili v 60. rokoch aj Sereď, pred ktorou sa ale otočili na päte.

„Keď však prichádzali do mesta a z diaľky uvideli niklovú hutu, otočili sa. Boli prekvapení, v akom hnusnom meste majú korene,“ spomínala pre SME Magdaléna Papánková, ktorá je vzdialená príbuzná bratov Navratilovcov. Michel Marcel Navratil zomrel v roku 2001 vo veku 92 rokov. Hrob svojho otca navštívil prvýkrát len päť rokov predtým, než navždy odišiel.

Časť 4 / 4

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…