Dobré noviny
Z pazúrov nacistov zachránil 669 československých detí a 50 rokov o tom mlčal. Toto je príbeh Nicholasa Wintona
Simona Gálová
Simona Gálová

Z pazúrov nacistov zachránil 669 československých detí a 50 rokov o tom mlčal. Toto je príbeh Nicholasa Wintona

Nicholas Winton pred vojnou / V roku 2002 so ženou, ktorú zachránil, keď mala 11 rokov
Nicholas Winton pred vojnou / V roku 2002 so ženou, ktorú zachránil, keď mala 11 rokov — Foto: Profimedia.sk

Nikdy som nebol hrdina, pretože som nikdy nebol v nebezpečenstve, hovoril pokorne Sir Nicholas Winton.

Ako britský občan s kontaktmi bol Winton presvedčený, že dokáže zabezpečiť evakuáciu mladých utečencov do Anglicka. Winton a jeho kolegovia Martin Blake a Doreen Warrinerová zriadili provizórne sídlo v pražskom hoteli Európa a začali zapisovať mená rodín, ktoré si želali poslať svoje deti do bezpečia. Rodiny stali pred hotelom v ukrutnej zime aj celé hodiny, len aby zachránili svoje deti.

Záchranný tím na čele s Wintonom začal robiť fotografie detí a zapisovať ich detaily. Za niekoľko dní ich navštívilo päťtisíc detí, no registrovať mohli iba niečo cez 900. Ďalším krokom totiž bolo dostať ich z Československa do Británie. Preprava stoviek mladých utečencov po Európe si vyžadovala starostlivé plánovanie.

Príjmeme ich, len keď splnia podmienky

Winton sa vrátil do Londýna a čakalo ho množstvo papierovačiek. Britská vláda bola ochotná vpustiť do krajiny deti len vtedy, ak splnili prísne podmienky – museli mať náhradnú rodinu a 50 libier na prípadnú spiatočnú cestu domov. Zatiaľ čo z Nemecka a Rakúska zachránila Británia pred začiatkom vojny 10-tisíc židovských detí, v Československu podobná masová záchranná akcia neexistovala. Vytvoril ju až Winton.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/759522554153373/photos/basw.AbpTxVKC2QG4E-q1-W3sZy8lBuZIxPbsK3f38_eaOSO5_javAar9KnxGTOSL2Jiejf_TU8r5RfRjQeD-zSqeC6VS-t8R1ne_xdHWDfZxaXPY6jALH2jVSoCVNyxVyveHvzCX4-08IVtUsT0hJesJ8G3P/1788103117961973/?opaqueCursor=AboTP0AuJR6oeDrrLfk9G5nvUokkdeMqi3_QkB3_QCTLCkCy0WyWgvkvPzq3kwxdAbelBThhEFvZJFX2v8EQDwknl-zEljFooym8AAIz87i29H7TZM67fgA4hZlSPtpBctybrqGT2hKtrSQqXSvmKlkyafpZpir9nY-8xDCqnBpiAD7OLGWVo9FfxdyE06EBA2rNpmQw66l16eYxqlZZBaZ0jmY3RvASZIKxXvh7OofYY8XNMjUQ1W2lj1TS814pjSHM7ordQ0JR_Yu0WOK5bNs2_iIUW15jBjw22jrneaUGxCytc9N7N6FrHS9FvIffdCGpcPPskHc34-BAabPvEJZSMh7wUy_YS7B3gzhZ2GUSSwZuW5HXyBt_rdmDiz4wbBeWbgGsuTLXa26ZImwsti_mpYoWrfkcCXHhCYE6ewHR7g37_S77YYuNFmOldvaR-A7rzcIfWnBycF7sQYcQIv_9AA788BCGVeJsplaytt7OecY3XM-B5AeJiAEbOMaiM1LJyYI-8NnKCR_r8GUe-0SEi33aWZiIlxU5UrCqnVRqfGJIphDDALC7uhwagvGTNVSVKqmYjXNmDUkBVSl9rhh8fDMl0l-VhG8Aqp7uyACQjjOaMdIU-S1huBwkFnwq5Zpax4aNq3dymIwm04PpJ2DMm1DAQBGpUMFqq5b8L5j0RkvvoDRelNRK6iBw56ykWUv8vR8rvtLNPLV706peqRxF

Winton musel zariadiť pestúnsku rodinu pre každého utečenca, ktorý opustil Československo. Niekoľko detí malo príbuzných, ktorí čakali v Británii, ale vo väčšine prípadov musel Winton presviedčať úplne cudzích ľudí, aby vzali deti k sebe. Do novín dal inzeráty, v ktorých vyzýval dobrovoľníkov, aby sa pridali.

Cez deň obchodník, v noci záchranár

Cez deň Winton pracoval aj vo svojej bežnej práci na burze a potom neskoré popoludnia a večery venoval záchrannej akcii, ktorá sa zapísala do histórie. Vynaložil veľké úsilie, aby získal peniaze a našiel domovy pre čo najväčší počet detí.

Prvý transport detí organizovaný Wintonom odišiel z Prahy lietadlom do Londýna 14. marca 1939, deň predtým, ako Nemci založili protektorát Čechy a Morava. Situácia bola zúfalá a Winton nemal povolenia pre všetky deti, preto ich začal sám falšovať. To leto odišlo z Prahy osem transportov. Deviaty mal odísť 1. septembra 1939 s ďalšími 250 deťmi.

V ten deň ale začala druhá svetová vojna, nacisti transport zrušili a väčšinu detí, ktoré boli vo vlaku, transportovali do koncentračných táborov. „V priebehu niekoľkých hodín od oznámenia vlak zmizol. Žiadne z 250 detí na palube už nikto nikdy nevidel,“ spomínal Winton. Verilo sa, že všetci zahynuli v koncentračných táboroch. Napriek tomu Nicholas Winton a jeho kolegovia zachránili z Československa 669 detí.

Chlapec s číslom 652

Medzi zachránenými bol napríklad aj Thomas Graumann. „Keď som v auguste 1939 odchádzal, nikto netušil, že je to posledný vlak, ktorý bude môcť odísť. Môj malý braček bol chorý a oni mu povedali: ‚Zostaň doma, uzdrav sa a odídeš ďalší mesiac.' Ďalší vlak už neodišiel. Mamička ma vzala na hlavnú stanicu a povedala: ‚Za dva tri mesiace Hitlera porazia a ty sa vrátiš domov.' Myslel som, že pôjdem na malé dobrodružstvo do Británie a potom sa vrátim, tak som sa s mamičkou rozlúčil len veľmi krátko. Netušil som, že ju už nikdy neuvidím. Spolu s cestovnými dokladmi som dostal aj visačku s číslom na krk. Moje číslo bolo 652,“ citoval Graumanna Radiožurnál. Všetci z jeho rodiny, ktorí zostali v Československu, zomreli v koncentračnom tábore - vrátane jeho mladšieho brata.

Po poslednom transport Winton odložil album s fotografiami detí na povalu, stal sa dôstojníkom Kráľovského letectva a o svojom hrdinskom čine viac neprehovoril. Po vojne pracoval pre Medzinárodnú banku v Paríži, kde rozdával pôžičky vojnou zničeným krajinám Európy. Práve tam sa zoznámil so svojou dánskou manželkou, ktorá bola v banke sekretárkou.

Prezradila ho manželka

Okrem toho pracoval pre organizácie pre utečencov a Abbeyfield Society, charitu, ktorá pomáha starším ľuďom. V rámci jednej zbierky dokázal vyzbierať viac ako milión libier. V roku 1983 bol za svoju charitatívnu prácu vymenovaný za člena Rádu Britského impéria. Ani vtedy nikto netušil, že pred nimi stojí muž, ktorý zachránil židovské deti. Celý 50 rokov o tom mlčal a nepovedal to ani svojej manželke Grete Gjelstrupovej. Tá to zistila až náhodou, keď v roku 1988 na povale našla ukrytý kufor plný tajných dokumentov.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…