Dobré noviny
Psychoterapeutka Jana Žemličková: Deťom dávame lízať penu z piva a z alkoholu robíme súčasť magického sveta
Elena Slováková
Elena Slováková

Psychoterapeutka Jana Žemličková: Deťom dávame lízať penu z piva a z alkoholu robíme súčasť magického sveta

Riaditeľka sanatória Jana Žemličková
Riaditeľka sanatória Jana Žemličková — Foto: Archív J. Žemličkovej

Pozitívny vzťah k alkoholu sa začína pri detskom šampanskom a nealko pive.

Pozitívny vzťah k alkoholu u mladých ľudí často spustia dospelí, dokonca rodina, hoci možno nevedomky. Kde najčastejšie robíme chybu?

Je pravdou, mnohému sa dieťa naučí práve od vlastného rodiča. Chýb vo výchove sa mnohí dopúšťajú práve tým, že upozorňujú na alkohol ako súčasť života dospelých, na jeho hodnotu a magickú chvíľu, keď si ho budú môcť v dospelosti dopriať. Svoje deti do sveta s alkoholom vlastne takto pripravujú. Chybou je aj nealkoholické pivo k nedeľnému obedu pre násťročných alebo detské šampanské pre predškolákov, nehovoriac o lízaní peny z piva. Takto deťom prakticky ponúkneme kontakt s alkoholom už v ranom veku.

Zo všetkých strán sa k nám dostávajú informácie, aké sú niektoré alkoholické nápoje prospešné pre ľudské telo, napríklad pivo. Človeku sa priam žiada nakúpiť si domov zásoby. Ako to vnímate?

Žiaľ, najhorším dôsledkom pitia takýchto nápojov je, že človek sa od nich môže stať závislým. A tomu, žiaľ, ako som už spomínala, nikto spočiatku neverí. Všetko, čo ste vymenovali, je pravda. Oveľa smutnejšie však už bývajú štatistiky následkov, a to od nedôstojného vulgárneho správania pod jeho vplyvom, až po smrť nevinných ľudí. Od rozpadu vzťahov, cez stratu zamestnania až po vážne zdravotné problémy.

Ak sa u nás hovorí o závislosti, bežne máme na mysli hlavne alkohol, drogy a cigarety. Paleta v tomto smere je však oveľa širšia. Na čom všetkom sa môžeme chytiť do pasce, v ktorej stratíme kontrolu nad sebou a svoju nezávislosť?

Závislým sa človek môže stať prakticky od čohokoľvek. Spočiatku môže ísť len o zlozvyk. Neskôr stačí zvyšovať periodicitu, intenzitu, množstvo účinnej látky apri látkových závislostiach to môže ovplyvňovať aj naše vedomie. Napríklad lieky. Najčastejšou príčinou ich zneužívania, tak ako sa so závislosťou stretávame v sanatóriu, je samoliečba, keď si pacient sám podľa vlastného uváženia predpisuje užívanie, frekvenciu a aj dávku napríklad analgetík, hypnotík, anxiolitík.

Jana so svojim otcom.
Jana so svojim otcom. Foto: Archív J. Žemličkovej

Sú závislosti, ktoré nám priniesla moderná doba. Ide o nakupovanie, sociálne siete či hracie automaty. Nejde pri nich o život, skôr stoja veľa peňazí alebo nám berú veľa času. Prečo treba pred nimi varovať?

Pri závislostiach vždy ide o život. Je to choroba, ktorá postihuje systém odmeňovania v mozgu a chorý človek sa toho nutkavého pocitu nechce vzdať. Aj neprimerane dlhý čas trávený na sociálnych sieťach, hry, nakupovanie, ortorexia a podobne sa, rovnako ako pri iných závislostiach, človeku postupom času celkom vymkne z rúk a takto zaujatý aktivitou začína konať len preto, lebo si nevie inak poradiť s abstinenčnými príznakmi. Mozog diktuje a človek len otrocky plní príkazy.

Ste dcérou doktora Ivana Novotného, ktorý patril medzi popredných svetových odborníkov na liečbu závislostí. Ako psychoterapeutka pokračujete v jeho práci a vediete aj sanatórium, ktoré založil. Aký odkaz otca je pre vás najsilnejší, čo sa týka práce?

Otec, žiaľ, medzi nami už nie je, ale ja som s ním v duchu prakticky každý deň a verím, že aj moje deti, dcéra a syn adiktológ, ktoré so mnou pracujú. Odkazov si od neho nesiem neúrekom. Ten hlavný? To, čo robil pre pacientov, cítil srdcom a mal ich skutočne rád. Touto emóciou napĺňal všetky svoje kroky v pracovnom, osobnom i tvorivom živote. S pacientom kráčal na ceste k slobode života bez alkoholu a nádej mu dával aj vtedy, keď si už myslel, že je na konci.

Dáte nám na záver radu a odkaz, aby sme v prostredí, kde má alkohol zelenú, neskĺzli na zlé chodníčky.

To najpodstatnejšie: nikdy nie je neskoro a cesta zmeny existuje. Stačí len prísť a poradiť sa s odborníkom. Najťažšie je uvedomiť si, že mám problém a prijať túto skutočnosť. Už samotné slovo alkoholizmus stigmatizuje človeka a málokto verí, že ním je, keďže on ním nechce byť. Ak k tomu pridáme, že závislosť na alkohole je choroba myslenia a správania, tak pacient ani nevie, že rozmýšľa rizikovo. Odporúčam uveriť, že závislosť sa začína malými dávkami, pohárom zaroseného piva alebo miešaným nápojom.

Časť 3 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…