Lekárka Katarína Kusendová: Pacient, ktorému praskla brušná cieva, potreboval krv. Dnes je z neho darca
Toľko ľudskej solidarity pohromade na inom mieste hádam ani nenájdete.
Prichádzajú k vám bývalí pacienti, ktorým darovaná krv pomohla vrátiť zdravie alebo zachrániť život?
Nájdu sa aj takí, ak im to, samozrejme, umožňuje zdravotný stav. Nedávno sme napríklad zaregistrovali pána, ktorý bol pred časom v ohrození života, praskla mu brušná cieva a potreboval veľa krvi. Našťastie, vyliečil sa a po čase prišiel sám krv darovať ako poďakovanie za záchranu.
V prípade vážnych ochorení a úrazov chcú rodinní príslušníci či priatelia a kolegovia darovať krv konkrétnemu pacientovi. Je to možné?
Stretáme sa niekedy aj s ľuďmi, ktorí uvedú meno pacienta, v prospech ktorého prišli krv darovať. Treba si však uvedomiť, že konkrétny darca nemusí byť vždy kompatibilný s konkrétnym pacientom. Určite sú však všetci vítaní a my sa snažíme vysvetliť, že ich dar je príspevkom do krvných zásob, z ktorých sa dostáva pomoci aj ich blízkemu človeku. A úplne ideálne je, keď sa potom k nám vracajú a stanú sa z nich pravidelní darcovia.
Vo svojej práci sa zrejme často stretávate so silnými príbehmi a pohnutými osudmi. Stáva sa, že vás občas niečo emočne dostane a osobne sa vás to dotkne?
To by nebolo profesionálne, my si musíme držať odstup za každých okolností. Aj keď sme svedkami zložitej alebo veľmi smutnej a niekedy aj smiešnej situácie, nemôžeme si takéto veci pripúšťať. Zdravotníci si nemôžu dovoliť rozplakať sa alebo vybuchnúť smiechom, ani sa zložiť a odísť to rozdýchať.
Pani doktorka, prečo ste sa rozhodli profesionálne sa venovať práve odboru hematológia a transfúziológia?
Je to pekný a výnimočný špecializačný odbor s veľmi zaujímavými pododbormi. Hoci nie je medzi lekármi veľmi vyhľadávaný, ja som si ho vybrala ako študentka lekárskej fakulty a po 13 rokoch praxe vôbec neľutujem.
Páči sa mi, že je tu markantné spojenie medzi pacientom a darcom, v žiadnom inom medicínskom odbore nie je také viditeľné a intenzívne. Páči sa mi aj tesná blízkosť laboratórnej a klinickej medicíny. Nie je to len práca s ľuďmi, máme veľa prístrojov, techniky a potom laboratórnych metód. Transfúziológia má sčasti charakter výroby, čo je v medicíne rarita.
Niektorí ľudia by krv radi darovali, ale nedokážu prekonať strach a obavy. Je dôvod báť sa niečoho nepríjemného?
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: