Dobré noviny
FOTO: Zobudil sa a neveril, čo vidí na oblohe. Nádherný fenomén je vzácnejší ako polárna žiara
Pavol Hirka
Pavol Hirka

FOTO: Zobudil sa a neveril, čo vidí na oblohe. Nádherný fenomén je vzácnejší ako polárna žiara

Vľavo je fenomén Airglow, vpravo polárna žiara.
Vľavo je fenomén Airglow, vpravo polárna žiara. — Foto: Facebook/Skies Alive Photography, WIkipedia/United States Air Force

Ľudia mohli jav obdivovať dve hodiny.

Podobá sa to polárnej žiare, no nie je to ona. Americký fotograf Aaron Watson pred niekoľkými dňami zachytil vskutku majestátny úkaz. Smaragdové svetlá sa objavili pred polnocou, pričom ľudia ich mohli obdivovať takmer dve hodiny, ako sa pomaly presúvajú po oblohe. V skutočnosti je fenomén Airglow ešte vzácnejší ako spomínaná polárna žiara.

Fascinujúce svetlá

Ohromujúce zábery vznikli neďaleko pohoria West Elk v štáte Colorado. „Okolo polnoci som sa zobudil a uvidel krištáľovo čistú oblohu. Všimol som si niekoľko mihotavých lúčov a pomyslel som si, že to možno boli nočné svietiace oblaky, ale pri bližšom pohľade som si uvedomil, že je to intenzívna zelená žiara vzduchu, ktorá sa vlnila po celej oblohe - na východe, západe, severe a juhu,“ uviedol Aaron Watson na Facebooku.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/SkiesAlivePhotography/posts/pfbid02xMQbm5EBnKMovfGGT3jKTm3yQdczyWAZz2RWz33VTXmYK2mHoXzTrQ56j8YYnswgl

Úžasne vyzerajúce svetlá sú výsledkom javu známeho ako airglow, vysvetľuje portál Space Weather. Fenomén je vyvolaný vo vyšších vrstvách zemskej atmosféry menej extrémnymi formami slnečného žiarenia. Airglow zo zeme môžeme vidieť len zriedkavo, ale v nasledujúcich mesiacoch a rokoch by sa mohol stať bežnejším javom, pretože slnečná aktivita sa zvyšuje.

Nastal ten čas

„Asi 95 km nad zemským povrchom je vrstva vzduchu, kde sa miešajú dve formy kyslíka: molekulárny kyslík (O₂, typ kyslíka, ktorý dýchame) a atómový kyslík (O, reaktívny druh, ktorý je toxický pre ľudí). Ak sa O₂ zrazí s O, dochádza k vyžarovaniu zelených fotónov, čo spôsobuje, že atmosféra jemne žiari na zeleno,“ opisuje iMeteo, čo sa podarilo zachytiť nad Coloradom.

Ak by ste airglow chceli pozorovať, musíte mať okrem dostatočnej dávky šťastia aj tmavú oblohu bez svetelného smogu. Správny čas na hľadanie tohto fenoménu je podľa Space Weather teraz. „Slnečný cyklus 25 sa zintenzívňuje a do maxima zostáva možno menej ako rok. Vzdiaľte sa od mestských svetiel, počkajte na západ Mesiaca a namierte fotoaparát na polnočnú oblohu. Možno nebude taká tmavá, ako si myslíte," odkazuje portál.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…