Šéfka stomatológie: Zuby si umývate zle. Ak zabúdate na jednu vec, všetka snaha vyjde navnivoč
Zubárka prezradila, aké chyby robíme najčastejšie pri umývaní zubov.
3. Premotivované drhnutie
Ďalšou chybou, ktorej sa ľudia často dopúšťajú, je príliš silné čistenie zubov. Pre akúsi psychologickú kompenzáciu krátkeho umývania, sa silným drhnutím snažíme vytvoriť pomyselný balans. Pocit vynaloženého úsilia a práce sa však dočká celkom opačného výsledku. Táto agresívna technika, pri ktorej sa mnohí nezabúdajú bojovne pozerať na svoj odraz v zrkadle, nám akurát tak poškodí zubnú sklovinu.
Doktorka odporúča oveľa mierumilovnejšie a efektívnejšie riešenie. „Na účinné odstránenie zubného povlaku a čiastočiek jedla bez poškodenia zubov alebo ďasien sa odporúča používať jemný a krúživý pohyb zubnou kefkou s mäkkými štetinami. Je dôležité dosiahnuť správnu rovnováhu dôkladným, ale jemným čistením zubov, aby ste si udržali optimálne zdravie ústnej dutiny."
2. Toxický vzťah so zubnou kefkou
„Pravidelná výmena zubnej kefky je rozhodujúca pre udržiavanie dobrej ústnej hygieny a predchádzanie potenciálnym nebezpečenstvám,“ varuje zubná profesionálka. Okrem toho že sa po čase zubná kefka opotrebuje a už neplní svoj účel, hromadia sa na nej baktérie z okolia, čo môže viesť k mnohým nepríjemným chorobám. Okrem toho však nikto nechce aby mu na umývadle trónil pahýľ, ktorý má už očividne to najlepšie za sebou.
Odporúča sa vymieňať zubnú kefku minimálne každé tri až štyri mesiace, no treba dbať aj na kvalitu a stav kefky. Takto sa zníži riziko potenciálneho nebezpečenstva a zabezpečí sa zdravie a sviežosť ústnej dutiny.
Článok pokračuje na ďalšej strane: