Ovplyvnil generácie československých detí. Z kníh Vojtecha Zamarovského sa učili dokonca aj samotní Gréci
Od narodenia zakladateľa modernej slovenskej literatúry faktu a prekladateľa uplynulo 103 rokov.
Prekladateľskej a vlastnej spisovateľskej práci sa Vojtech Zamarovský začal venovať v roku 1956. Knižne debutoval ako 41-ročný v roku 1960 dnes už legendárnou historicko-cestopisnou knihou z Mezopotámie, Egypta a Grécka Za siedmimi divmi sveta. O rok neskôr vydal ďalšiu obľúbenú a odborníkmi uznávanú vedecko-popularizačnú publikáciu Objavenie Tróje.
Čitateľsky príťažlivý štýl
Svoje popredné a nezameniteľné miesto na poli literatúry faktu potvrdil knihou Na počiatku bol Sumer (1966). K antike sa vrátil encyklopédiou antickej mytológie Bohovia a hrdinovia antických bájí (1969) a knihami Dejiny písané Rímom (1971) a Grécky zázrak (1974).
Monumentálnym stavbám starovekého Egypta venoval dielo Ich veličenstvá pyramídy (1975). Čitateľsky príťažlivým štýlom zobrazil aj dejiny antických olympijských hier v knihe Vzkriesenie Olympie (1978). Históriu starovekého Egypta opäť predstavil v encyklopedicky ladenej knihe Bohovia a králi starého Egypta (1986).
Pracoval aj ako scenárista
Okrem Homérových eposov v Objavení Tróje literárne spracoval aj ďalšie významné staroveké diela. V knihe Gilgameš (1975) prerozprával epos o Gilgamešovi a v knihe Aeneas (1981) zasa rovnomenný Vergílov epos. V knihe Sinuhet (1985) súčasníkom priblížil dobrodružstvá Egypťana Sinuheta.
Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.