Fantastickí sokoli! Slovenskí futbalisti poľahky porazili Islanďanov a postúpili na EURO 2024
Pavol Hirka, TASR

Lukáš Haraslín (Slovensko) a Milan Škriniar (Slovensko) oslavujú gól.
Lukáš Haraslín (Slovensko) a Milan Škriniar (Slovensko) oslavujú gól. — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Na spečatenie postupu nám stačil získať bod.

Gólovú radosť im priniesol piaty rohový kop v podaní Haraslína, na ktorý si najvyššie vyskočil Kucka a presnou hlavičkou k žrdi vyrovnal - 1:1. Ešte do konca prvého polčasu sa Slováci dostali do vedenia. Zákrok Hlynssona na Dudu v šestnástke si hlavný rozhodca išiel overiť zo záznamu a po krátkom študovaní ukázal na biely bod. Loptu si postavil Duda, ktorý ju poslal po pravej ruke islandského brankára a druhýkrát rozjasal tribúny Národného futbalového štadióna - 2:1.

Jednoznačný druhý polčas

Slovákom sa po zmene strán podarilo pridať tretí upokojujúci gól. Haraslín predviedol fantastickú individuálnu akciu, vyškolil Ingasona a rutinérsky prekonal Olafssona - 3:1. Za tohto stavu by už domáci museli inkasovať tri góly, aby im unikol postup na šampionát. Islanďania sa však zdali byť zmierení so svojím osudom a nebyť ofsajdu Boženíka, mohli prehrávať už rozdielom triedy.

Čo sa nepodarilo jemu, vyšlo o chvíľu Haraslínovi. Hráč pražskej Sparty bol pri chuti, z podobnej pozície ako pri treťom góle si pripravil strelu aj v 55. minúte a oslavujúci dav potešil štvrtým kúskom - 4:1. Zápas sa od tohto momentu už len dohrával, aj keď Islanďania ešte v 74. minúte vystrčili rožky a po rohu striedajúci Gudjohnsen dopravil loptu do siete - 4:2. Slováci si už v závere stretnutia dvojgólový náskok bez problémov ustrážili a mohli sa tešiť z postupu.