Módna návrhárka Monika: Pre Rómov som bola málo rómska, pre majoritu zasa exotická
Úspešná módna návrhárka verí, že charitatívny projekt Romade môže byť návodom, ako pomôcť rómskym rodinám zo začarovaného kruhu.
Bratislavská módna dizajnérka Monika Vontszemüová je príkladom mladej a úspešnej Rómky, ktorá si svoju životnú dráhu vybrala vlastne už v detstve a išla si vytrvalo za svojím snom. V živote uspela a snaží sa pomáhať aj iným, ktorí zatiaľ nemali také šťastie. Jej meno sme objavili aj v skupine návrhárov, ktorí sa zapojili do nového charitatívneho projektu Andreja Kisku Romade. Na rozhovor pre DOBRÉ NOVINY ju pozvala Elena Slováková.
Rómov poznáme ako výborných hudobníkov, tanečníkov, ale menej ako módnych dizajnérov. Ako ste sa ocitli vo svete módy?
Moja rodina je pôvodne tiež hudobnícka. Dedo bol vynikajúci klarinetista a pradedo tiež. Ten hrával dokonca v Lucerne a účinkoval vo filme „Kdyby tisíc klarinetů“. Akurát že pri mojich rodičoch sa to uťalo a hudobný talent sa niekam vytratil. Mama s otcom mali viac ambícií uplatniť sa v móde, jeden čas šili modely a neskôr sa viac orientovali na obchod a otvorili si butiky.
Takže od malička žijete medzi krásnymi látkami, šatami, ihlami, šijacími strojmi?
Áno, to bolo prostredie, v ktorom som sa od úplného malička pohybovala a strašne sa mi to páčilo, rodičov som obdivovala, chcela som byť ako oni. Už ako šesťročná som im doma pomáhala robiť sieťotlače, stále som niečo šila a za profesiou módnej návrhárky som išla od detstva úplne cielene.
Keď ste sa rozhodli študovať módny dizajn na Vysokej škole výtvarných umení, doma ste mali podporu?
Absolútnu podporu. Mama vždy túžila robiť módny dizajn a cezo mňa si splnila aj svoj sen. Stále je moja poradkyňa i najväčšia kritička. Keď niečo tvorím, zvykne mi do toho hovoriť - toto áno, to nie. Ja si to síce aj tak urobím po svojom, ale čo je správne, si rada zoberiem.
Máte zaujímavé a zriedkavé priezvisko Vontszemü. Kde má Vaša rodina korene?
My sme maďarskí Rómovia. Mama je Bratislavčanka a otcova rodina žila v Dunajskej Strede. Keď sa po druhej svetovej vojne rozhodlo o presídľovaní obyvateľstva, vysťahovali ju do Maďarska. Otec sa na Slovensko neskôr vrátil, takže z Dunajskej Stredy cez Maďarsko sa dostal do Bratislavy.
Pociťovali ste niekedy svoj etnický pôvod ako nevýhodu?
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: