Dobré noviny
Módna návrhárka Monika: Pre Rómov som bola málo rómska, pre majoritu zasa exotická
Elena Slováková
Elena Slováková

Módna návrhárka Monika: Pre Rómov som bola málo rómska, pre majoritu zasa exotická

Tvoriť módu bol od detstva Monikin sen.
Tvoriť módu bol od detstva Monikin sen. — Foto: Archív Romade

Úspešná módna návrhárka verí, že charitatívny projekt Romade môže byť návodom, ako pomôcť rómskym rodinám zo začarovaného kruhu.

Čo je na tradičných rómskych odevoch inšpirujúce pre súčasnú módu?

Rómsky štýl je neskutočne rozmanitý. Tým, že Rómovia putovali naprieč krajinami, v každej sa niečím inšpirovali, aj čo sa týkalo obliekania. Tých prvkov je preto nekonečne veľa, ale pre všetky je typická výrazná farebnosť a florálne motívy. Z nich najtradičnejšia je ruža, potom sú to divé maky a celkovo lúčne kvety. S tým sa dá krásne hrať a komponovať to do našich modelov.

Väčšina dizajnérov, ktorí vytvorili kolekciu pre projekt, nie sú Rómovia. Ako sa im hľadajú inšpirácie, kam pre ne chodia? 

V tom nám veľmi pomohlo Múzeum rómskej kultúry v Brne, ktoré disponuje najrozsiahlejšou zbierkou a knižnicou o rómskom etniku v našom regióne, vrátane tradícií v obliekaní. Naši dizajnéri majú prístup do jeho depozitárov a priamo tu môžu hľadať motívy pre svoje kolekcie.

Myslíte si, že Romade môže byť po čase úspešným príbehom?

Pre mňa je zatiaľ povzbudivé, že každému, kto sa na projekte podieľa, sa páči a že naňho pozitívne reagujú aj ľudia zo sveta módy. Teraz je ale podstatné, čo povie verejnosť. Veľmi dúfam, že naša produkcia sa bude páčiť. Na konci dňa je totiž najdôležitejšie, aby bol o ňu záujem a mali sme pre koho šiť.

Aj keď na začiatku pomôže len malej hŕstke Rómov, má to zmysel. Hovorí sa, že keď je niekto z rodiny úspešný, ovplyvní tým život minimálne troch ďalších jej členov. Hoci len jeden človek z osady bude mať robotu, pravidelne si zarobí peniaze a dokáže sa vďaka tomu dostať napríklad z dlhov alebo iných problémov, to určite namotivuje aj ďalších.

Vlasta so synom už opustila osadu a nechce sa vrátiť.
Vlasta so synom už opustila osadu a nechce sa vrátiť. Foto: Archív Romade

Vy máte aj svoje vlastné charitatívne projekty, konkrétne vieme o spolupráci s detskými domovmi. Stále vám zostáva čas pokračovať aj v nich?

Áno, ale momentálne sme projekty na rozvíjanie detskej kreativity obmedzili a sústreďujeme sa viac na dospievajúce dievčatá a chlapcov, ktorým sa blíži čas odchodu z detského domova. Náš sociálny systém funguje tak, že keď dosiahnu vek dospelosti, musia si zbaliť tašky, dostanú príspevok tisíc euro a dvere domova sa za nimi zatvoria. Pre väčšinu je to nepredstaviteľne ťažká situácia, pretože vôbec nie sú pripravení na svet, ktorý ich vonku čaká. Vedeli ste, že až 60 percent bezdomovcov na Slovensku tvoria práve bývalí zverenci detských domovov?

Je to veľmi smutné číslo, ale je vo vašich silách niečo na tom zmeniť? 

Treba sa o to aspoň pokúsiť. S kolegyňou Katkou Castrovilli prvýkrát organizujeme v detských domovoch v Rimavskej Sobote a Jesenskom jednoročný projekt Pro vobis (Pre vás). Našli sme firmy a ľudí, s ktorými v rámci neho deti trénujeme na vstup do skutočného života. Ako si majú napísať životopis, ako sa pripraviť na pohovory pri hľadaní práce, ako nakladať s financiami a niečo si aj ušetriť.

Pripravili sme im tiež workshop, kde sa na príklade palacinkárne učili, čo obnáša založenie vlastnej malej firmy. Je veľa praktických vecí, ktoré budú musieť zvládnuť len čo sa osamostatnia a zíde sa im, keď budú na ne pripravení. 

A ako je to s talentami? Podarí sa vám občas objaviť aj dieťa, ktoré disponuje výnimočnými schopnosťami? 

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane:

Časť 3 / 4

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…