Petra Vlhová skončila desiata v obráku, triumfovala Lara Gutová-Behramiová
Pavol Hirka, TASR

Petra Vlhová
Petra Vlhová — Foto: TASR/AP

Vlhová predviedla v 2. kole plynulú jazdu, ale bez väčšieho rizika.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v sobotnom obrovskom slalome Svetového pohára desiate miesto. V americkom Killingtone zaostala o 1,98 sekundy za víťaznou Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, ktorá po triumfe v Söldene vyhrala aj druhý „obrák“ sezóny. Druhá skončila s odstupom 62 stotín Novozélanďanka Alice Robinsonová, tretia bola domáca Mikaela Shiffrinová (+0,81), ktorá dosiahla jubilejné 140. pódiové umiestenie a upevnila si vedenie v celkovom poradí SP.

Tesné rozdiely

Gutová-Behramiová slávila 39. víťazstvo v prestížnom seriáli, z toho siedme v obrovskom slalome. S plným počtom 200 bodov vedie klasifikáciu disciplíny pred Taliankou Federicou Brignoneovou (120) a Robinsonovou (109), Vlhová je šiesta (86). Pretekárky mali v 1. kole problémy s viditeľnosťou, vo vrchnej časti ju znižoval vietor, ktorý víril sneh. Vlhová, ktorá štartovala s číslom päť, figurovala po prvej jazde na ôsmom mieste, keď za vedúcou Robinsonovou zaostávala o 94 stotín.

Slovenka začala nádejne a na prvom medzičase strácala na priebežnú líderku Saru Hectorovú iba šesť stotín. V druhom sektore však nabrala vyše polsekundové manko. V dolnej časti už jej strata veľmi nenarástla a v cieli sa zaradila na priebežnú piatu pozíciu s odstupom 0,88 s na Švédku. Napokon ju predbehli ešte tri konkurentky. Prvá jazda vyšla najlepšie Robinsonovej, ktorá viedla o šesť stotín pred Hectorovou a osem pred Gutovou-Behramiovou. Tesné rozdiely dávali šancu na víťazstvo aj ďalším pretekárkam, štvrtá bola Talianka Marta Bassinová (+0,21), piata domáca favoritka Shiffrinová (+0,23).

Plynulá jazda bez riskovania

Vlhová predviedla v 2. kole plynulú jazdu, ale bez väčšieho rizika. V hornej časti mala neskoršiu stopu do jednej z červených bránok, kde stratila cenné desatiny. Stredná strmina jej vyšla a pred záverečným sektorom bola tesne vo vedení, no tesne pred cieľom ju rozhodilo a iba tesne sa zmestila do poslednej brány. V cieli sa zaradila na štvrtú priečku so stratu 0,14 s na priebežnú líderku Rakúšanku Juliu Scheibovú.

Nakoniec spadla ešte o šesť pozícií. Shiffrinová sa vydarenou jazdou dostala do vedenia a rozradostila domáce publikum, no na čele nevydržala dlho. Gutová-Behramiová od úvodu pustila lyže, ukázala skvelý cit pre sklz, do cieľovej roviny si zobrala najvyššiu rýchlosť a jasne prekonala Američanku. Na jej výkon nestačili Hectorová a ani Robinsonová, ktorá sa musela uspokojiť s druhým miestom. V nedeľu je v Killingtone na programe slalom žien (16.00/19.00).

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve