Dobré noviny
Jediným receptom zachránil tisíce detí. Lekár ho nenašiel v laboratóriu, ale v obyčajnej kuchyni
Simona Gálová
Simona Gálová

Jediným receptom zachránil tisíce detí. Lekár ho nenašiel v laboratóriu, ale v obyčajnej kuchyni

Pediater Erns Moro
Pediater Erns Moro — Foto: Wiki commons

Pediater si všimol, že najviac detí zabíjala obyčajná hnačka.

V kuchyni použil zeleninu, ku ktorej mali prístup všetci a veril, že bude mať blahodarný účinok. Uvaril pol kila mrkvy, pokým nezmäkla. Precedil ju a dolial litrom vody. Polievku dochutil už len štipkou soli, nepoužil žiadne koreniny, maslo ani olej.

Neobyčajná sila obyčajnej mrkvy

Keď tento „liek“ začal skúšať na prvých detských pacientoch, rodičia naňho pozerali s veľkou nedôverou. Ako sa ale následne ukázalo, jeho úsudok bol správny a mrkvová polievka zaberala tak, ako dúfal. Zastavila aj tie najhoršie prípady hnačky a lekári žasli nad jej neuveriteľným účinkom. Neskôr sa táto liečba začala šíriť aj do iných častí Európy a úmrtnosť dojčiat rapídne klesla. Tisíce detí, ktoré by inak zomreli na dehydratáciu, stačilo kŕmiť mrkvovou polievkou.

V tom čase ale Ernst Moro nedokázal vysvetliť, prečo červená koreňová zelenina vôbec funguje. Až v roku 2002 nemecká štúdia ukázala, že oligosacharidy v mrkvovej polievke môžu zabrániť zlým baktériám prilepiť sa na sliznici čreva. Sacharidy z mrkvového roztoku prakticky zastavili hnačku a pomohli deťom rýchlo sa zotaviť. Ďalšia štúdia zas ukázala, že vďaka týmto vlastnostiam polievka dokonca lieči hnačku spôsobenú baktériami, ktoré sú odolné voči antibiotikám.

Mrkvová polievka nebola jediným objavom tohto inovatívneho slovinského lekára. Bol to práve on, ktorý vytvoril jedno z prvých umelých príkrmov pre dojčatá a liek opäť vznikol v kuchyni. Takzvané „Morove mlieko“ sa skladalo zo smotany, múky, masla a cukru.

Poznal dôležitosť dojčenia

Keďže slovinský doktor videl, aké škodlivé môžu byť niektoré baktérie, trval aj na sterilizácii dojčenských fliaš. Ernst Moro taktiež pomohol svetu pochopiť detské koliky, vyvinul test pre ľudí s tuberkulózou a dával veľký dôraz na dojčenie detí. Tvrdil, že matky by mali dojčiť svoje bábätká, pretože dojčení jedinci majú v krvi silnejšiu baktericídnu aktivitu v porovnaní s tými, ktoré kŕmili z fľaše. Až o mnoho rokov neskôr vedci zistili, že protilátky z materského mlieka skutočne chránia dieťa pred chorobami, zatiaľ čo v sušenom mlieku žiadne nie sú.

Jeho najväčším úspechom bolo objavenie dnes už známeho „Morovho reflexu“, ktorým pediatri testujú na prehliadkach novorodencov ešte aj dnes. Pri intenzívnom podnete, ako je napríklad hluk, by dojča malo rozhodiť rukami a roztvoriť päste. V momente, keď podnet odznie, ruky by malo pomaly vrátiť do pôvodnej polohy. Absencia tohto reflexu značí možné problémy vo vývoji.

Napriek všetkým týmto objavom žil Ernst Moro skromne a nikdy mu nebolo pripisované uznanie za spomínané objavy. Dožil sa 74 rokov a až do svojej smrti bol oddaným pediatrom.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…