Dobré noviny
Poľský lekár obetoval pre siroty vlastný život. Jeho 10 rodičovských prikázaní platí ešte aj dnes
Simona Gálová
Simona Gálová

Poľský lekár obetoval pre siroty vlastný život. Jeho 10 rodičovských prikázaní platí ešte aj dnes

Ilustračná fotografia / Zábery z filmu Korczak
Ilustračná fotografia / Zábery z filmu Korczak — Foto: Freepik; Studio Filmowe Perspektywa

Janusz Korczak žiadal už na začiatku minulého storočia pre deti právo na úctu a rešpekt. Tento muž bol pre deti ochotný riskovať všetko.

Deti v sirotinci, ktorý prezývali aj „Detský republika“ mali svoj vlastný súd, ktorý vypočul ich sťažnosti a zabezpečil spravodlivosť. Deti zodpovedali aj za vydávanie prílohy novín, ktoré Korczak písal pre židovské deti a práve jeho siroty vybrali témy, ktorým sa má venovať. Korczak bol lekárom, spisovateľom aj vychovávateľom zároveň a svojou dobrotou si získaval srdcia všetkých Poliakov. Začiatkom druhej svetovej vojny sa ale stal jedným z terčov nacistov, ktorí nechápali, ako sa môže zastávať židovských detí. „Dieťa nie je žreb, ktorý by mal dostať cenu v podobe portrétu v súdnej sieni richtára alebo busty vo foyer divadla. Každý z nich má svoju vlastnú iskru, ktorá dokáže vyrezať záblesk šťastia a pravdy,“ opisoval vo svojich knihách.

Útek? Nikdy.

Rastúca nenávisť voči Židom si vybrala svoju daň. Sirotinec skončil vo Varšavskom gete a Korczak zase v žalári, pretože odmietal nosiť Davidovu hviezdu. Nakoniec sa dostal von vďaka priateľovi, ktorý mu ponúkol falošné doklady, aby mohol utiecť z Poľska do bezpečia. Korczak však túto ponuku rázne odmietol, nechcel nechať siroty napospas osudu, a tak sa zo žalára vybral rovno za nimi.

V gete zháňal pre deti jedlo aj lieky a zároveň im chcel vytvoriť určitú rutinu, aby dokázali prežiť aj v tomto pekle na zemi. So spolupracovníkmi im robili koncerty, predstavenia aj vyučovacie hodiny, aby siroty aspoň na chvíľu zabudli na realitu. Korczak zostával pri deťoch, aj keď mu poľská exilová vláda dávala niekoľko ponúk na útek. Odvážny vychovávateľ vedel, aký osud ho čaká. Smrť mu začala dýchať na krk čoraz intenzívnejšie.

Najmladšiu sirotu držal v náručí

V predvečer 21. júla si do svojho denníka zapísal: „Narodiť sa a naučiť sa žiť je ťažká úloha. Zostala mi oveľa ľahšia úloha - zomrieť. Po smrti to môže byť opäť ťažké, ale nemyslím na to. Minulý rok, minulý mesiac alebo hodina. Chcel by som zomrieť, udržiavať duchaprítomnosť a pri plnom vedomí. Neviem, čo by som sa s deťmi rozlúčil. Rád by som povedal veľa, a preto: majú právo zvoliť si svoju vlastnú cestu.“ V tom čase vedel, že siroty z detského domova deportujú do koncentračného tábora.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…