Dobré noviny
Najlepší nápad dostal v horúčke. Vladimír zachraňuje nenarodené deti a prepisuje učebnice medicíny
Simona Gálová
Simona Gálová

Najlepší nápad dostal v horúčke. Vladimír zachraňuje nenarodené deti a prepisuje učebnice medicíny

Vladimír Ferianec.
Vladimír Ferianec. — Foto: Facebook - Univerzitná nemocnica Bratislava; Instagram - @porodnica.ruzinov

Deti, ktoré by boli odsúdené na zánik, dostali vďaka nemu šancu na život.

Ako hovoril pre Forbes, spomenul si, že keď sa podáva pacientom spinálna anestéza a následne majú veľké bolesti hlavy, pretože im z centrálnej nervovej sústavy uniká tekutina, tak im anesteziológ zoberie krv a pichne im ju späť na to miesto, čo vytvorí „zátku“. „V tých teplotách mi napadlo: prečo to isté nevyskúšame s plodovými obalmi?“ spomína Vladimír, ktorý vtedy ani netušil, že prišiel na niečo prelomové. V nemocnici naňho pozerali ako na blázna. Až na veľkom konzíliu všetkých presvedčil, aby to vyskúšali. Pacientke povedal, že je to jediná šanca na záchranu plodu, no nemohol jej nič ručiť. Bol to experiment.

Skoro odpadol

„Pred víkendom sme urobili zákrok a v pondelok som sa k nej priplazil s ultrazvukom, priložil som sondu a skoro som odpadol! Všetko vyzeralo byť v poriadku,“ spomínal na prvý úspech, z ktorého sa v 34. týždni tehotenstva narodilo zdravé dieťa. Odvtedy zákrok zopakovali 60-krát so 60-percentou mierou prežitia.

„Čo znamená, že vyše 30 detí, ktoré by boli odsúdené na zánik, dostalo šancu na život,“ priznal lekár, ktorého prácu označili za novátorsky počin a pokračuje ďalej. Vladimír vďaka unikátnym operačným zákrokom zachránil už desiatky nenarodených detí, ktoré vďaka nemu dostali šancu prísť na svet. Nie všetky prípady však dopadnú šťastne.

Rozhodnúť musia rodičia

Niektoré prognózy v tehotenstvách sú veľmi zlé a rodičia sa v takých prípadoch často rozhodnú pre prerušenie tehotenstva. Vladimír Ferianec otvorene hovorí, že o tehotenstvách by nemala rozhodovať vláda, náboženstvo či ideológia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Forbes Slovensko (@forbesslovensko)

Ako vysvetlil v rozhovore pre SME, kľúčovú rolu v tom zohrávajú rodičia a ich želanie, ako sa ku tehotenstvu postavia. A to by podľa neho malo byť rešpektované. On sám rozumie, že každý má iný rodinný status, mieru podpory, ekonomické zázemie či vzťahy. Napríklad plod s Downovým syndrómom podľa neho matka dokáže donosiť a porodiť, no otázkou je, aký život bude mať táto matka. „V koho záujme je toto tehotenstvo prerušiť a v koho v ňom pokračovať? A kto má právo o tom rozhodnúť?“ pýta sa. Preto rodičom vždy podá všetky medicínsko-vedecké informácie, ktoré má a rozhodnutie necháva na nich.

Jeho najväčším poslaním ale je, aby slovenskí špecialisti robili zákroky na plodoch v maternici na svetovej úrovni. Lekári v ružinovskej nemocnici by mohli raz operovať plod aj s rázštepom chrbtice či herniou. „Ak sa urobí včasný zásah pri niektorých diagnózach, tak dieťa nielenže prežije, ale dokonca môže prežiť ďaleko kvalitne,“ odkazuje jeden zo 75 najlepších lekárov na Slovensku.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…