Veľká dráma v Ostrave! Slovenskí hokejisti po heroickom výkone porazili favoritov z USA
Pavol Hirka, TASR

— Foto: TASR

O výhre rozhodlo až predĺženie.

Američania mali v siedmej minúte na hokejke vyrovnanie, keď v ofenzíve zle prenechal puk Slafkovský a favorit stretnutia vyrazil do rýchlej kontry. Situáciu dvoch proti jednému riešil Boldy prihrávkou na Gaudreaua, ale jeho bekhendové zakončenie výborne zlikvidoval Hlavaj, ktorý sa dôležitými zákrokmi dostal do zápasu. Hra zo strany na stranu pokračovala ďalšou príležitosťou na opačnej strane, kde mohol profitovať zo zaváhania Američanov v úniku Kudrna, útočník štvrtej formácie však nechal vyniknúť Nedeljkovica.

Strelecká smola pretrvávala na hokejke Cehlárika, ktorý vyskúšal zakončiť s hokejkou medzi nohami, ale mieril priamo do amerického brankára. V 12. minúte nevypustil korčuliarsky súboj o puk v obrannom pásme Gajdoš, ktorý dostal pod tlak Kesselringa a ten stratil puk. Do útoku vyštartoval Tatar s Hudáčkom, pričom prvý menovaný išiel do bekhendu a s dávkou šťastia sa puk odrazil k nekrytému Hudáčkovi - 2:0. V 13. minúte mal veľkú príležiosť aj Regenda, ktorého našiel krížnou prihrávkou Nemec, no krídelník tretieho útoku trafil Nedeljkovica do masky. Slováci mohli v závere pridať tretí gól v presilovke, no nezahrali ju najlepšie. V záverečnej minúte dejstva musel ešte vytiahnuť zákrok Hlavaj, ktorý čelil strele Nelsona.

Dva rýchle góly

Američania vstúpili do prostrednej časti hry aktívnejšie. Dokázali si vypracovať tlak pred Hlavajom, no po skrumáži sa nepresadil Pinto ani bejzbalovým zakončením Farabee. Zámorský tím výrazne pritvrdil hru, snažil sa dostať Slovákom pod kožu a zákroky na hranici pravidiel predviedli Jones i Tkachuk. Američanom sa aktívny prístup vyplatil v 25. minúte, keď Hlavaj vyrazil strelu Hughesa priamo pred voľné Boldyho a ten znížil. Slováci sa však nedali vyprovokovať a na inkasovaný gól reagovali najlepším možným spôsobom.

V 28. minúte sa strelou z prvej presadil Nemec a už o 104 sekúnd zabezpečil mužstvu Craiga Ramsayho trojgólové vedenie ďalší obranca Koch a vyhnal Nedeljkovica z bránky. Pred štvrtým presným zásahom predviedol mimoriadne dôležitý zákrok brankár Hlavaj, ktorý vložil hokejku do prihrávky Zegrasa a založil útok pre svojich spoluhráčov. Slováci ustáli aj dve početné výhody USA a vo výborných zákrokoch pokračoval Hlavaj, ktorý zachoval chladnú hlavu aj po častom dôraze Američanov v jeho bránkovisku.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.