Dobré noviny
Pri prvej reportáži sa riadne hanbil. Najväčším kritikom Dušana Gabániho bola vždy jeho manželka Melánia
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Pri prvej reportáži sa riadne hanbil. Najväčším kritikom Dušana Gabániho bola vždy jeho manželka Melánia

Dušan Gabáni / S manželkou
Dušan Gabáni / S manželkou — Foto: TASR/Martin Baumann, Reprofoto YouTube/TA3

Legendárny komentátor oslavuje 79. narodeniny.

Spomína si aj na prvú reportáž. „Prvú reportáž v televízii som ako mladý redaktor robil o šachu s kameramanom Milanom Vanekom. Bola to šachová súťaž československých dopravných podnikov v Dome lodníkov,“ vraví známy komentátor a smeje sa aj z vtipného činu jeho kameramana.

Dušan Gabáni.
Dušan Gabáni. Foto: RTVS

„Prišli sme tam, autobusári a električkári sedeli za desiatkami šachovníc. Kameraman sa uprostred toho ticha postavil a ohlásil: ‚Tak, páni, my sme z televízie a tuto mladý si vymyslel, že urobí reportáž a spraví rozhovory s tými, ktorí hrávajú na turnaji od začiatku.‘ Bol to asi dvadsiaty ročník, postavilo sa niekoľko šachistov,“ spomínal Dušan Gabáni, ktorý chcel najskôr od hanby utiecť, ale napokon tie krátke rozhovory spravil. „Šéfom sa to páčilo,“ dodal.

Veľa cestovania

Prvú olympiádu absolvoval v roku 1976 v kanadskom Montreale. „Tam to bolo veľmi náročné, bolo nás osem na všetko, napríklad rakúska ORF mala až tridsaťčlenný štáb. Ale stihli sme všetko. Pri tejto profesii sa stanú aj nepríjemnosti, mne sa to prihodilo na Univerziáde v Rumunsku, kde som na jeden deň skončil dokonca v nemocnici,“ vysvetľoval neľahkú situáciu.

Ako vraví, poriadne si pocestoval aj počas socializmu. „Každé dva roky som musel meniť pas, lebo som ho už mal celý opečiatkovaný. Cestoval som veľa aj preto, lebo v rámci federácie musel ísť s Čechom aj nejaký Slovák,“ opisoval, ako to fungoval v televízii. A pribúdali nielen destinácie, ktoré navštívil, ale aj športy, ktoré komentoval - klasické lyžovanie, basketbal, volejbal, tenis či vzpieranie.

Ťažšie momenty

Krásnych zážitkov má desiatky. „Bol som v zostave komentátorov na historicky prvých Majstrovstvách sveta v atletike v roku 1983 v Helsinkách. To bol môj veľký športový zážitok, aj keď sme sa tam veľa narobili. Ale československá atletika bola vtedy vynikajúca, mali sme Kratochvílovú, Kocembovú, Bugára. Kratochvílovej 800 metrov bolo nezabudnuteľných. Navyše sme tam cestovali s manželmi Zátopkovými, ktorí boli vo Fínsku veľmi populárni, pretože Emil Zátopek tam získal tri zlaté medaily,“ doplnil Dušan Gabáni.

Dušan Gabáni.
Dušan Gabáni. Foto: RTVS

Zažil, samozrejme, aj ťažké momenty - ako napríklad, keď sa mu začalo štikútať tesne pred začiatkom Gólov - bodov - sekúnd. „To vo federálnych správach nemôžete, všetci si budú myslieť, že ste opitý. Kameraman v štúdiu ma však naučil trik, ako si so čkaním poradiť: zobrať si pohár vody a piť ho postupne, no na jeden nádych. Aj to pomohlo. Začalo sa to opäť až desať minút po konci relácie," smial sa komentátor.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…