Dobré noviny
Ak chceš žiť, stlač mi ruku. Epidemiologička zachránila manžela, ktorého zabíjala neporaziteľná baktéria
Simona Gálová
Simona Gálová

Ak chceš žiť, stlač mi ruku. Epidemiologička zachránila manžela, ktorého zabíjala neporaziteľná baktéria

Steffanie s manželom Tomom
Steffanie s manželom Tomom — Foto: Steffanie Strathdee / UC San Diego Health

Na chorobu jej manžela nezaberali žiadne antibiotiká. Vyštudovaná epidemiologička sa však nevzdala a najhoršiu baktériu na svete porazila storočnou metódou.

Baktérie sa v tele nezastaviteľne množili, niekoľko dní bolo Tomovi lepšie, no potom došlo k rýchlemu zhoršeniu stavu. Z Nemecka ho vo vážnom stave preniesli do San Diega, kde mu začali zlyhávať orgány. „Mohli sme ho stratiť prakticky kedykoľvek,“ povedal doktor Robert Schooley, špecialista na infekčné choroby. Tomovi zlyhali pľúca a jeho srdce fungovalo iba vďaka pumpe. Steffanie vedela, že koniec je blízko, ale nemienila sa vzdať.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154102208739105&set=pb.794269104.-2207520000..&type=3

„Viem, že naozaj tvrdo bojuješ a si unavený. A ak to chceš skončiť, pochopím to. Ale chcem s tebou zostarnúť. A ak chceš žiť, prosím, stlač mi ruku a ja sa pokúsim niečo vymyslieť,“ povedala svojmu mužovi, ktorý bol v kóme. Chvíľu čakala a Tom jej nakoniec ruku jemne stisol.

Vírusmi proti baktérii

Veľkým problémom zdravotníctva v súčasnosti je stúpajúci výskyt bakteriálnych kmeňov, ktoré sú rezistentné voči pôsobeniu antibiotík a stávajú sa multirezistentné. Odolnosť baktérií na antibiotiká by mohla vyriešiť fágová terapia.

Bakteriofágy sú vírusy, ktoré špecificky infikujú a usmrcujú baktérie. Pre správnu liečbu infekcií je potrebné identifikovať cieľový patogén, ako aj účinný bakteriofág. Bakteriofágy sú vírusy, ktoré infikujú baktérie. Patria k najviac rozšíreným organizmom na Zemi a regulovaním množstva baktérií zabezpečujú ekologickú rovnováhu v prírode.

Steffanie si uvedomila, že síce nie je lekárka, ale je vedkyňa, a preto môže bádať. Prehľadávala internet, kde narazila na štúdiu výskumníka z ďalekého Gruzínska. Ten písal o fágovej terapii – experimentálnej liečbe, ktorá zahŕňa nasadenie bakteriofágov, ktoré dokážu zahubiť baktérie odolné voči liekom.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154049603084105&set=pb.794269104.-2207520000..&type=3

Posledná šanca pre manžela

Hoci sa fágová terapia v západnom svete stále považuje za experimentálnu liečbu, prvýkrát sa na liečbu bakteriálnych infekcií použila už v roku 1919. Steffanie vedela, že táto liečba je posledná šanca pre jej manžela. Bakteriofágy sú vírusy, ktoré infikujú baktérie – na celom svete ich existujú milióny, no aby vedci pomohli Tomovi, museli by nájsť tie správny fágy. Tie by následne zabili baktériu, ktorá mu spôsobovala muky.

„Písala som e-maily úplne neznámym ľuďom a prosila ich o pomoc,“ spomínala na moment, keď kontaktovala vedcov po celom svete. Nakoniec jej odpovedal biochemik z Texaskej univerzity, ktorý s fágmi pracuje už takmer 45 rokov. Vedec Ryland Young sa spojil so Steffanie a spoločne začali pátrať po bakteriofágu, ktorý by zachránil jej muža.

Pracovali 24 hodín denne, sedem dní v týždni, no za pár týždňov mala Steffaniu sadu fágov, ktoré mohli použiť. Všetci odborníci začali spolupracovať so Steffanie a aj keď sa o podobnú fágovú terapiu v USA predtým nikto nepokúsil, bola to ich jediná šanca. „Povedali mi, že Tom môže do niekoľkých hodín zomrieť,“ spomínala.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10157676462854105&set=pb.794269104.-2207520000..&type=3

Prešli tri dni a stalo sa nemožné

Článok pokračuj na ďalšej strane:

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…