Dobré noviny
Správne začiatky. Tieto pravidlá pomôžu vychovať z detí osobnosti, ktoré zvládnu všetky nástrahy života
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Správne začiatky. Tieto pravidlá pomôžu vychovať z detí osobnosti, ktoré zvládnu všetky nástrahy života

Aby z našich detí vyrástli odolné, sebavedomé a láskavé bytosti, potrebujú doma zažívať  úspech a prosperitu. Overiť, si, že niečo dokážu a znova a znova si potvrdzovať svoje sebavedomie a svoje schopnosti.
Aby z našich detí vyrástli odolné, sebavedomé a láskavé bytosti, potrebujú doma zažívať úspech a prosperitu. Overiť, si, že niečo dokážu a znova a znova si potvrdzovať svoje sebavedomie a svoje schopnosti. — Foto: Pexels / S. Ewing, Aadil

Sen každého rodiča? Vidieť, ako si jeho dieťa dokáže budovať vlastný dobrý život a zvláda aj nepriazeň osudu. Vychovať psychicky odolné dieťa je zručnosť, ktorá sa dá sa naučiť. Experti prezradili Dobrým novinám, ako ju trénovať doma aj na krúžkoch.

Z  prihlásených projektov vyberie odborná komisia zložená z členov Tesca a Nadácie Pontis najviac 231 najlepších projektov. Hlasovať môžu zákazníci reťazca v 164 obchodoch po celom Slovensku. V každej predajni budú na výber pre hlasovanie tri projekty z okolia. Projekt s najväčším počtom hlasovacích žetónov získa 1 800 eur, projekt na druhom mieste 800 eur a na treťom 300 eur.

Ako vybrať krúžok tak, aby v ňom dieťa našlo naplnenie a budovalo odolnosť? Podľa psychológa Patrika Pauka sú kľúčové dve veci: 1. dospelá osoba, ktorá aktivitu vedie, ktorú má vaše dieťa rado a môže sa na ňu spoľahnúť, 2. kamarátsva, ktoré si dieťa na krúžku vytvorí.
Ako vybrať krúžok tak, aby v ňom dieťa našlo naplnenie a budovalo odolnosť? Podľa psychológa Patrika Pauka sú kľúčové dve veci: 1. dospelá osoba, ktorá aktivitu vedie, by malo mať vaše dieťa rado a malo by sa na ňu vedieť spoľahnúť, 2. mal by si na krúžku vytvoriť  kamarátsva.  Foto: Tesco

Zakázaná veta: To nič, nič sa nedeje...

Neplač, veď sa nič nestalo....“ Doplňte si tu čokoľvek, čo práve rozplakalo vašu ratolesť. Zľahčovať to, čo práve prežíva, je akoby ste hovorili, že to, čo cíti, nie je podstatné. „Každý pocit, ktorý dieťa prežíva, je legitímny a v poriadku,“ vysvetľuje psychológ Patrik Pauko. Moralizovanie či zľahčovanie situácie nepomôže. Naopak, môže dieťa zraniť a ukázať mu, že nemôže veriť vlastným pocitom. V prípade frustrácie potrebujeme dieťa prijať, objať, a spoločne hovoriť o jeho pocitoch.

Ako vybrať krúžok, ktorý podporuje odolnosť?

Práca na tom, aby naše deti vyrastali v bezpečnom a podporujúcom prostredí, nesie so sebou prirodzenú otázku, ako správne vybrať krúžky a aktivity tak, aby bezpečie a prijatie prežívali aj mimo domova.

Rodič prirodzene citlivo reaguje na to, ako iní dospelí pristupujú k jeho dieťaťu. Dôležité je všímať si, ako sa dieťa cíti v konkrétnom prostredí. Je skvelé, ak má okolo seba kamarátov a tiež podporujúcu dospelú osobu, ktorú má rád a vie sa na ňu v prípade potreby obrátiť. Mnohé výskumy ukazujú, že ak si dieťa dokáže vytvárať ozajstné vzťahy s (novými) kamarátmi, cítia sa dobre v spoločnosti iných detí, je to aj z pohľadu reziliencie veľká vec,“ pokračuje Patrik Pauko.

Patrik Pauko je psychológ a kouč, ktorý na Slovensku iniciuje povedomie o reziliencii u detí. Ľudmila Böhmová získala za koncept Škola hrou, knihu Komenský by zajasal a aktivity pre deti a učiteľov v Stredoafrickej republike v Čechách niekoľko ocenení.
Patrik Pauko je psychológ a kouč, ktorý na Slovensku iniciuje povedomie o reziliencii u detí. Ľudmila Böhmová získala za koncept Škola hrou v Stredoafrickej republike a knihu Komenský by zajasal  v Čechách niekoľko ocenení. Foto: archív P. Pauka a Ľ. Böhmovej

Sila nepohodlia

Jedným z kľúčových pilierov budovania odolnosti u detí je aj pravidelný a primeraný nekomfort. „Dieťa by malo už od malička dostávať zo svojho domáceho prostredia správu, že nie je stredobodom vesmíru. Samozrejme, každé dieťa je individuálne, preto je ho potrebné dávkovať  s rozumom,“ hovorí pre Dobré noviny česká pedagogička, autorka knihy Komenský by zajasal, Ľudmila Böhmová.

Mama šiestich dospelých detí, stará mama dvadsaťjeden vnúčat nedá dopustiť napríklad na skauting, ktorý v deťoch prirodzene posilňuje odolnosť. „Takmer všetky naše vnúčatá chodia od piatich rokov ku skautom. Tam sú miernemu nepohodliu vystavené konštantne. Podmienkou je, aby mali kvalitných vedúcich. Väčšinou ide o mládež, absolventov skautingu, nie mladých rodičov. To je z hľadiska budovania odolnosti, paradoxne, výhodou. Nepohodlie, ktoré deti zažívajú na skaute, je občas až výrazne vysoké. Neuveriteľne hodnotným spôsobom ich však formuje do ďalšieho života.“ Podľa Ľ. Böhmovej deťom tiež prospieva aj istý typ nevšímavosti rodičov.  „Mali by pochopiť, že aj  rodičia majú svoje potreby a odmalička ich v tom trénovať. Ide o akýsi typ zdravej nevšímavosti rodičov.”

Ako v bavlnke či v miernom nepohodlí? Výchova podporujúca odolnosť ráta podľa Ľ. Bohmovej s tým, že dieťa potrebuje občas zažívať aj istý nekomfort.
Ako v bavlnke či v miernom nepohodlí? Výchova podporujúca odolnosť ráta podľa Ľ. Bohmovej s tým, že dieťa potrebuje občas zažívať aj nekomfort. Foto: Pexels / T. Šimáková, J. Moths

Krúžky, aj schopnosť nudiť sa

V domácom prostredí je podľa Ľ. Böhmovej užitočné „viesť deti ku kolektívu a učiť ich vnímať potreby ostatných. Pomáha tomu hranie spoločenských hier či skupinové športy.“

Aj my sme viedli deti k hudobnej výchove a k cudzím jazykom. Snažili sme sa im kvalitne vyplniť čas.  Okrem hodnotných aktivít však potrebujú zažiť aj ničnerobenie, nudu a odpočinkový čas, aby sa dieťa naučilo byť samé tvorcom svojich aktivít.“

Využiť čas na rozhovor

Ľudmila Böhmovej nedá dopustiť na silu osobného rozhovoru s dieťaťom. „Vždy, keď nastane príležitosť, keď som ako mama či stará mama ostala s jedným dieťaťom sama, stojí za to klásť mu otázky a pýtať sa.  Stáva sa, že aj malému dieťaťu položím neobvyklú otázku a ono živo reaguje. Nedávno sme sa takto rozprávali so sedemročnou vnučkou. Spýtala som sa jej, či sa tiež niekedy hnevá. Veľmi konkrétne sa rozhovorila o svojich pocitoch, vymenovala situácie a pocity, ktoré pri nich zažíva. To sú momenty, kedy sa oplatí ísť neobvyklej neplánovanej príležitosti na rozhovor oproti,” radí využiť konkrétny moment na liečivý rozhovor.

Článok bol pripravený v spolupráci s Tesco. 

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…