Atraktívny vzhľad môže spôsobiť aj nepríjemnosti. Vyrovnať sa s nimi dá podľa vedcov len jedným spôsobom
Vedci zaviedli špeciálny pojem, ktorý popisuje posudzovanie vzhľadu druhých a z neho plynúcu diskrimináciu.
Medzi najčastejšie patrí napríklad súťaživosť, ktorá podľa odborníkov vzniká celkom jednoducho. Iní zamestnanci na pracovisku sa môžu cítiť tými atraktívnejšími ohrození a aby zostali konkurencieschopní, uchyľujú sa k očierňovaniu atraktívneho jedinca alebo sa mu jednoducho vyhýbajú. Úspechy tých krajších navyše mnohí pripisujú skôr šťastiu ako ich reálnym schopnostiam a celkom bežne ich vnímajú ako menej inteligentných. Častejšie sa pritom tento jav dotýka žien ako mužov, a to vo veku 20 až 39 rokov.
Na mienku vplýva aj oblečenie
Podľa zistení odborníkov z Lawrence university u žien na výslednú mienku výrazne vplýva aj oblečenie. Kým ženu manažérku v príťažlivom oblečení hodnotili druhí ako menej kompetentnú ako manažérku odetú neutrálne, u recepčnej oblečenie na hodnotenie jej kompetentnosti veľký vplyv nemalo. Na hodnotenie žien na nie príliš lukratívnych pozíciách teda vyzývavé oblečenie nijako nevplýva, zatiaľ čo ženám na manažérskych postoch môže poriadne uškodiť.
Opísané situácie môžu totiž podľa vedcov viesť k takzvanej objektivizácii obetí – tie sa často zaujímajú o to, čo si o nich ostatní myslia, a môžu sa cítiť skôr ako objekty, než ako rovnocenné ľudské bytosti.
Ako z toho von
Vymaniť sa z neželanej pozície môžu dotknutí jedinci len jedným spôsobom.