FOTO: Poklad pokladov našli za dverami s pečaťami. Od najväčšieho objavu v histórii prešlo 102 rokov
Pozrite si, ako vyzeral objav Tutanchamónovej hrobky a pokladu mladého faraóna.
Staroegyptský faraón Tutanchamon, ktorý vládol od roku 1333 pred n. l. až do svojej smrti v roku 1323 pred n. l., nepatril k známym panovníkom svojej doby. Posmrtnú slávu získal až v 20. storočí vďaka archeológovi Howardovi Carterovi. Tento britský bádateľ sa totiž zaslúžil o zrejme najväčší triumf archeológie – podarilo sa mu objaviť takmer neporušenú hrobku kráľa Tutanchamona.
Hrobka, ktorá nebola vyplienená
Nález ponúkol svetu oslnivú víziu starovekého života na Níle a moderným Egypťanom vnukol nový pocit národnej hrdosti a sebaurčenia. Na rozdiel od mnohých ďalších hrobiek faraónov, táto nebola úplne vyplienená a obsahovala približne 5400 neporušených predmetov, z ktorých mnohé boli zo zlata. V pondelok 4. novembra uplynie 102 rokov od momentu, keď Howard Carter objavil vchod do Tutanchamonovej hrobky.
Keď sa v roku 1891 vtedy len 17-ročný mladík Howard Carter bez formálneho vzdelania v oblasti archeológie pridal k archeologickému prieskumu Egypta, ktorý sponzorovali Briti, nikto netušil, ako významne sa o niekoľko rokov neskôr zapíše do histórie.
Vážne problémy
Vďaka vytrvalej práci a talentu získal v roku 1899 post generálneho inšpektora egyptského oddelenia pre starožitnosti a v roku 1907 začal spolupracovať s bohatým anglickým šľachticom a zberateľom starožitností, lordom Carnarvonom. Ich spoločná vášeň pre staroveký Egypt viedla k objaveniu hrobky Tutanchamona, ktorý bol uložený na posledný odpočinok s ohromujúcou zásobou pokladov.
Hľadanie hrobky nachádzajúcej sa na území dnešného egyptského mesta Luxor v Údolí kráľov začalo v júni 1914 a sprevádzalo ho niekoľko vážnych problémov. Prieskumné práce výrazne spomalilo vypuknutie 1. svetovej vojny, preto sa Carter a jeho tím naplno pustili do práce až na jeseň v roku 1917, keď vojnová situácia umožnila obnovenie vykopávok.
Prvé schody hrobky
Počas nasledujúcich piatich rokov premiestnili 150 až 200-tisíc ton sutiny. Archeológovia a hľadači pokladov kopali v údolí celé desaťročia, pričom mnohí verili, že čas rozkvetu objavov už pominul.