Všetci Rómovia z osady vďaka nemu chodia do práce, deti vedia čítať. Ítečkár Martin mení na Gemeri životy
Väčšiu chudobu ako v slovenských osadách nikde nevidel.
Prvú noc sa vraj skoro zadusil dymom, ďalšie noci takmer zamrzol, pretože sa musel naučiť žiť pri otvorených dverách. Dôveru Rómov pritom získaval postupne. „Ale stal som sa tu takou celebritou,“ smeje sa Halík, ktorý rozbehol dlhodobú pomoc. Všetci Rómovia z osady, kde pôsobí, začali pracovať, cez 140 detí naučil čítať a písať a desiatky ďalších učí aj IT.
Zažil krízy
„Mládež a otcovia rodín prijali zodpovednosť za seba a svoje rodiny. Rómovia, ktorí predtým žili zo sociálnych dávok, teraz pracujú a chcú pre svojich blízkych lepšiu budúcnosť,“ približuje Halík, ktorého misia zďaleka nekončí. Otvorene však priznal, že chce odtiaľ niekoľkokrát ujsť.
Viackrát sa totiž stalo, že mu miestni poškodili auto, deti mu pobehali po streche alebo keď ich chcel naučiť hrať na gitarách, rozbili ich. „Vždy keď som si myslel, že už viem, ako to s Rómami robiť, prišla kríza. Ale keď som tam šiel s pokorou, že uvidím, ako bude, vtedy to bolo dobré,“ priznal pre Postoj Martin, ktorý je trojnásobným otcom, manželom, podnikateľom a zakladateľom Kresťanskej rómskej misie, cez ktorú dodnes pomáha v rómskych osadách. Takmer všetky aktivity financuje z veľkej časti z vlastných zdrojov. „Žiadosti o granty mi zatiaľ vždy vzali viac času ako tie peniaze pomaly sám zarobím,“ povedal itéčkár z Česka, ktorý na Slovensku mení životy.
Naspäť sa nechystá
Postupne pomoc rozbehol aj v ďalších dvoch osadách a pozitívny výsledok sa začal opakovať. Aj v druhej osade s názvom Mútnik sa počas piatich rokov deti naučili dobre čítať a písať a muži zase začali pracovať. V tretej, Hačave, pôsobí len necelé dva roky, ale pozitívne efekty naberajú ešte rýchlejší spád.
Naspäť do Česka sa Martin s rodinou odísť nechystá a okrem všetkých svojich aktivít teraz pracuje na tom, aby sa z neho stal pravoslávny kňaz. Nechce vraj pomáhať len ako podnikateľ, ale aj ako kňaz, ktorý pomôže aj duchovne. „S rodinou to berieme tak, že tu možno aj zomrieme. Základný predpoklad pre pomoc je dlhodobosť, s manželkou sme na tom dohodnutí. Komunitu vždy hrozne zasiahne, pokiaľ človek odíde napríklad po štyroch rokoch. Nám sa ale podarilo prelomiť kruh chudoby. A to nám dáva zmysel,“ odkázal.