Chicago s Hossom a Handzušom je na pokraji vypadnutia, Gáborík dal gól

Králi s Los Angeles sú iba krok od postupu do finále Stanley Cupu. Gáborík by mohol byť ďalším Slovákom, ktorého meno figuruje na slávnej trofeji.

Marián Gáborík atakovaný obrancom z Chicaga Brentom Seabrookom skóruje. Foto: TASR/AP

Los Angeles 27. mája (TASR) - Hokejisti Los Angeles Kings sú už len jeden krok od postupu do finále Stanleyho pohára, keď vo štvrtom finálovom súboji play off Západnej konferencie NHL zvíťazili v Staples Center nad Chicagom 5:2 aj vďaka gólu slovenského útočníka Mariána Gáboríka. V sérii na štyri víťazné zápasy vedú už 3:1, zápas číslo 5 je na programe v noci na štvrtok.

Duel dvoch posledných šampiónov rozhodli Kings v prvej tretine, v ktorej dali tri góly. Blackhawks sa strelecky presadili až za nepriaznivého stavu 0:4, to už bolo ale na zvrat neskoro. Obhajca trofeje je tak na pokraji vyradenia. "Nie sme v dobrej pozícii, nemysleli sme si, že sa to bude takto vyvíjať. Ale nikoho neobviňujeme, iba sami seba. A my sme takisto jediní, kto to môže zmeniť," uviedol pre zámorské médiá útočník Chicaga Patrick Kane, ktorý v sérii ešte neskóroval.

V 12. minúte zvýšil na 2:0 Gáborík, keď Anže Kopitar vybojoval v útočnej tretine puk, poslal strieľanú prihrávku pred bránku, kde Slovák pohotovo usmernil puk do siete. Pre Gáboríka to bol už desiaty presný zásah v play off a upevnil si ním vedenie v tabuľke strelcov. "V každom zápase sme plní sebavedomia, máme ten pocit, že sme ho schopní vyhrať. Veľmi mi pomohlo, že som mohol prísť do tohto tímu a stať sa súčasťou víťaznej organizácie," povedal Gáborík, ktorý zamieril do LA z Columbusu tesne pred uzávierkou výmen.

V drese hostí sa nepresadili ďalší dvaja Slováci. Michal Handzuš odohral štyri a pol minúty, od 26. minúty ho už tréner Joel Quenneville na ľad nestaval. Marián Hossa si počas vyše 17-minútového pobytu na ľade zapísal dva mínusové body, v 8. minúte za stavu 0:0 bol navyše prísne vylúčený, keď mu rozhodcovia odpískali bránenie v hre súperovmu brankárovi, hoci ho do Jonathana Quicka evidentne natlačil obranca "kráľov" Jake Muzzin. Práve Muzzin využil následnú presilovku a naštartoval svoj tím k výhre.

"Bol to náš typický hokej. Ubránené oslabenia nám dodali sebadôveru. Nedovolili sme súperovi veľa v útoku, pričom sami sme dve presilovky využili, čo nás nakoplo," poznamenal Muzzin.

Séria sa teraz presúva do Chicaga, piaty zápas v hale United Center je na programe v noci na štvrtok. "Králi" majú k dispozícii tri postupové "mečbaly", ale eufórii neprepadajú. Sami v tohtoročnej vyraďovačke otočili série z 0:3 i 2:3. "Aj Chicago už podobnú situáciu zažilo. Takéto skúsenosti robia každé mužstvo lepším. Nemáme ešte nič vyhraté. Oni budú teraz bojovať ako o život," upozornil krídelník LA Justin Williams.

Gól Mariána Gáboríka

Zostrih celého zápasu

play off NHL:

Západná konferencia - finále, 4. zápas:

LOS ANGELES - CHICAGO 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)

Góly: 9. Muzzin (Doughty, Toffoli), 12. GÁBORÍK (Kopitar), 16. Brown (Williams, Muzzin), 33. Doughty (Kopitar, Williams), 59. Pearson (Carter) - 35. Saad (Rozsíval), 50. Bickell (Kane, Toews). Brankári: Quick - Crawford, strely na bránku: 21:24. Diváci: 18.468.

/stav série: 3:1/

Slováci v akcii:

Michal Handzuš (Chicago) 4:28 0 0 0 0 0 0

Marián Hossa (Chicago) 17:28 0 0 0 -2 3 2

Marián Gáborík (Los Angeles) 16:19 1 0 1 +1 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve