Na Roland Garros vyrovnali rekord, Bagnis plakal do uteráka

Súboj prvého kola na parížskej antuke medzi Benneteauom a Bagnisom trval takmer štyri aj pol hodiny. Štastnejší na jeho konci bol argentínsky tenista.

PARÍŽ 27. mája - Víťazný a emóciami nabitý debut v hlavnej súťaži na grandslamovom turnaji zažil argentínsky tenista Facundo Bagnis. Na Roland Garros v Paríži v pondelok v 1. kole dvojhry zdolal domáceho veterána Juliena Benneteaua 6:1, 6:2, 1:6, 3:6, 18:16 za 4 hodiny a 26 minút a potom ešte dlhé minúty sedel na svojom mieste pri dvorci a plakal s hlavou ponorenou do uteráka.

Hráča prvej svetovej päťdesiatky (Benneteau je na 45. mieste) pokoril prvý raz v kariére a najmä vyhral svoj prvý zápas na turnaji veľkej grandslamovej štvorky. "Veľmi som si dával pozor v piatom sete. Nechcel som dopadnúť ako môj krajan Facundo Arguello deň predtým, ktorý tiež vyhral prvé dva sety nad Radkom Štěpánkom a nakoniec ten zápas prehral," citoval šťastného Bagnisa server denníka Clarín.

Krutý záver pre domáceho veterána

Bol to zápas zaujímavých časových súvislostí. Piaty set hrali obaja súperi 2:24 h, pričom prvé štyri dokopy trvali 2:03 h. Konečné skóre rozhodujúceho dejstva 18:16 je vyrovnaným rekordom otvorenej éry na Roland Garros.

Rovnakým výsledkom sa pred dvoma rokmi skončil piaty set súboja Francúza Paula Henriho-Mathieua a známeho predstaviteľa tenisových maratónov, Američana Johna Isnera. Vtedy zvíťazil Francúz, teraz na smútok domáceho publika uspel 24-ročný Argentínčan, ktorému patrí vo svetovom rebríčku 143. priečka a v Paríži hral vôbec prvý päťsetový zápas.

Bagnis prešiel víťazne troma kolami kvalifikácie, ale predtým v tejto sezóne hrával zväčša len na antukových turnajoch challengerového okruhu. Na jednom z nich koncom marca v kolumbijskej Barranquille podľahol v 2. kole Slovákovi Martinovi Kližanovi hladko 2:6, 2:6.

Z väčších turnajov hlavného okruhu ATP sa Bagnisovi podarilo prekĺznuť do hlavnej súťaže z eliminačných kôl iba v brazílskom Riu de Janeiro. "Bol to pre mňa krutý záver, ale neváhal som súperovi pogratulovať k veľkému výsledku. Bagnis v každej fáze zápasu výborne podával a dobrým pohybom pokrýval celý kurt," povedal na tlačovej konferencii po zápase Benneteau.

Tridsaťdvaročný Francúz, pre ktorého to bolo trináste vystúpenie na Roland Garros a pred 8 rokmi to dotiahol do štvrťfinále, pridal ešte zaujímavý postreh: "Dnešný tenis je veľmi náročný. Pred 20 rokmi by nebolo možné, aby niekto, kto sa pohybuje v rebríčku okolo 150. miesta, odohral taký skvelý zápas. Dnes nie je žiadny zápas jednoduchý a tenis sa neuveriteľne vyrovnal. Pozrite sa na Wawrinku, ako dopadol na tomto turnaji."

Argentínčan sa sústredil na každú loptičku

Bagnis vedel, že o osem rokov starší Benneteau po vyrovnaní stavu z 0:2 na 2:2 na sety začne fyzicky odchádzať. Preto sa snažil držať počas výmen loptičku čo najdlhšie v hre, aby ho viac unavil. "Videl som, že v piatom sete sa začal viac spoliehať na prvé podanie a returny, aby hral čo najmenej. Snažil som sa sústrediť na každú výmenu a brať to bod po bode," povedal Bagnis. Jeho najbližším súperom bude Lotyš Ernests Gulbis (18.), ktorý prišiel do Paríža s vizitkou víťaza prípravného turnaja v Nice.

Súboj Bagnisa s Benneteauom trval 4:26 h, ale nie je to zďaleka najdlhší zápas na Roland Garros po zavedení tajbrejkov. Ten odohrali v roku 2004 dvaja Francúzi Fabrice Santoro a Arnaud Clément, momentálne už obaja v tenisovom dôchodku. Santoro vtedy v 1. kole zvíťazil 6:4, 6:3, 6:7(5), 3:6, 16:14 a z premeneného mečbalu sa tešil po 6:33 h.

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve