Slovenské basketbalistky zdolali Slovinsko 74:58

Zverenky Maroša Kováčika sa najbližšie predstavia v luxemburskom Oberanvene.

Na snímke reprezentantky Slovenska pred zápasom. FOTO TASR/Milan Kapusta

Košice 8. júna (TASR) - Slovenské basketbalistky vstúpili do kvalifikácie o postup na ME 2015 víťazstvom v košickej Infiniti aréne nad Slovinskom 74:58. V prvom stretnutí kvalifikačnej A-skupiny zvíťazilo Poľsko nad Luxemburskom jednoznačne 66:33 a vedie ju o skóre práve pred Slovenskom.

Zverenky Maroša Kováčika sa najbližšie predstavia v luxemburskom Oberanvene (11. júna), kde odohrajú druhý kvalifikačný duel s domácim výberom (19.30).

V úvode stretnutia sa obidve družstvá striedali v najtesnejšom vedení. Za stavu 6:5 sa v 5. minúte presadila Kiššová a Slovenky viedli o tri body (8:5). Ich súperky ťažili z agresívnej obrany i nacvičených signálov, ešte v tej istej minúte Oblaková trojkou zrovnala (8:8). O dve minúty neskôr Baričová rovnako spoza trojkového oblúka naklonila misku váh na stranu Slovinska - 8:11. V 9. minúte však Bálintová premenila dva trestné hody a domáce viedli 15:11. Slovinky stihli zrovnať, ale so štvrtinovým klaksónom zaznamenala trojku Felixová - 18:15.

Vstup do druhej desaťminútovky vyšiel slovinskému tímu, po Boadovej šestkách v 12. minúte vyhrával o dva body (18:20). Za stavu 23:22 predviedla pod košom dvakrát presnú ruku Jurčenková (27:22) a hosťujúci tréner si vzal oddychový čas. Na rozdiel šiestich bodov zvýšila v 19. minúte Hruščáková, ktorá premenila jeden z dvoch trestných hodov - 32:26. Slovinky však dokázali skresať manko na polčasových 32:30.

Na začiatku druhého dejstva zrovnala hosťujúca Erkičová (32:32), ale Hruščáková v 24. minúte otočila na 36:32. Ešte v tej istej minúte zvýšila na rozdiel šiestich bodov jej klubová spoluhráčka Bálintová (38:32). O minútu neskôr sa presadila pod košom i Jurčenková a košické publikum ožilo - 40:32. Baburová potom zvýšila na 45:36 a tá istá hráčka v 28. minúte zabezpečila Slovenkám dvojciferné vedenie (46:36). Baburová predviedla presnú ruku i pri strele spoza trojkového oblúka (49:36), no ich súperky korigovali do konca tridsiatej minúty na 40:51. Slovinky znervózneli, nedarilo sa im v útoku a ani v obrane. Ich súperky mali navrch v oboch činnostiach, navyše doskakovali lopty a v 33. minúte nikým nekrytá Felixová zvýšila už na 55:40. V 35. minúte Brezániová zvýšila náskok už na devätnásť bodov - 59:40. Domáce hráčky kontrolovali priebeh hry a po víťazstve 74:58 získali prvé tri kvalifikačné body.

Maroš Kováčik, tréner SR: "V prvom rade sme spokojní s víťazstvom, pretože sme vyhrali o šestnásť bodov v úvodnom kvalifikačnom zápase. Pre trénerov a niekoľko hráčok to bola premiéra v takomto dôležitom stretnutí. V tomto smere som naozaj spokojný."

Katarína Tetemondová, najlepšia strelkyňa SR: "Bolo vidieť, že prvý polčas bol z našej strany nervóznejší a vyskytlo sa zopár chýb. Druhé dejstvo sme začali omnoho koncentrovanejšie, v tretej štvrtine prišlo zopár dobrých defenzívnych zákrokov, po ktorých sme dali niekoľko ľahkých košov. Tam niekde sa to rozhodlo."

A-skupina, kvalifikácia ME:

SLOVENSKO - Slovinsko 74:58 (32:30)

Zostava a body SR: Jurčenková 12, Žirková 10, Hruščáková 7, Kiššová a Brezániová po 4 (Tetemondová 13 - 3 trojky, Felixová 9, Bálintová 7, Baburová 6, Kmeťová 2) - najviac bodov Slovinska: Oblaková a Baričová po 14, Lisecová 8. TH: 8/6-19/13, fauly: 23:17, trojky 6:5, rozhodovali: Benczur (Maď.), Olaru (Rum.), Mrdak (Srb.), 5 faulov: Baričová (Slovin.) 1500 divákov.