Slovenky rozobrali Luxembursko, sú na čele kvalifikačnej A-skupiny

Zverenky Maroša Kováčika sa najbližšie predstavia v nedeľu v poľskom meste Wladyslawowo, kde odohrajú tretí kvalifikačný duel o ME 2014 proti domácim basketbalistkám.

Na snímke druhý zľava tréner Maroš Kováčik, uprostred Žofia Hruščáková a vpravo Katarína Tetemondová FOTO TASR/Milan Kapusta

Oberanven 11. júna (TASR) - Slovenské basketbalistky zvíťazili v Oberanvene vo svojom druhom kvalifikačnom stretnutí ME 2015 nad domácim Luxemburskom 70:42. V kvalifikačnej A-skupine im so štyrmi bodmi patrí prvá priečka o skóre pred Poľskom, ktoré v prvom zápase zvíťazilo na palubovke Slovinska 68:59.

Zverenky Maroša Kováčika sa najbližšie predstavia v nedeľu 15. júna v poľskom meste Wladyslawowo, kde odohrajú tretí kvalifikačný duel proti domácemu výberu (17.00).

Priebeh zápasu:

O úvodné dva body sa postarala domáca Schmitová, no Slovenky odpovedali trinásťbodovou šnúrou. Na jej konci bola v 6. minúte Hruščáková, ktorá upravila na 2:13. O minútu neskôr Orbanová korigovala na 7:13, no Baburová v 8. minúte dvakrát namierila presne spoza trojkového oblúka a na ukazovateli skóre svietil stav 7:19. Po prvej desaťminútovke viedlo Slovensko napokon o trinásť bodov - 10:23. Slovenský výber pokračoval v koncentrovanej hre s dobrou defenzívou a odmenou za to mu bolo v 12. minúte vedenie 31:10. O päť minút neskôr kapitánka Žirková trojkou zvýšila náskok o ďalšie dva body (41:18), Luxemburčanky však korigovali na polčasových 25:42 po trojke Schreinerovej 8 sekúnd pred klaksónom.

Na začiatku tretieho dejstva Schmitová po premenených dvoch trestných hodoch znížila náskok súperiek na rozdiel šestnástich bodov - 31:47. Potom sa od 26. - 30. minúty presadili Hruščáková (2), Bálintová (3), Baburová (2) a Tetemondová (1), keďže neinkasovali ani bod, tak po prvý raz v zápase vyhrávali o dvadsaťštyri bodov - 31:55. Po trojke Baburovej v 33. minúte už 62:33. Trojbodový zápis Tetemondovej na začiatku 36. minúty znamenal vedenie 68:39. Napokon sa slovenské reprezentantky tešili z víťazstva 70:42.

A-skupina, kval. ME:

Luxembursko - SLOVENSKO 42:70 (25:42)

Najviac bodov Luxemburska: Schmitová 14, Schreinerová 11 - zostava a body SR: Hruščáková 11, Žirková 9 - 3 trojky, Jurčenková 7, Brezániová 4, Kiššová 2 (Baburová 13 - 3 trojky, Bálintová 9 - 3 trojky, Tetemondová 8, Felixová 7, Kmeťová 0, Krč-Turbová 0). TH: 12/10-14/8, fauly: 17:14, trojky 4:10, 210 divákov.

Hlasy po zápase:

Daniel Jendrichovský, generálny manažér slovenskej reprezentácie: "Spokojnosť môže byť iba s víťazstvom, nie s predvedeným výkonom. Výnimkou je prvých osem minút duelu. Žiaľ, prispôsobili sme sa slabšiemu súperovi, ktorý hral štyridsať minút zónu a nechal nás strieľať všetko zvonku. Zápas nebol pekný na pohľad, takže sme radi, že to máme za sebou. Mrzí ma dvadsať stratených lôpt, vlastnou hlúposťou sme sa pripravili o body v útoku. Musíme na tento duel čo najskôr zabudnúť. V nedeľu nás totiž čaká veľmi dôležité stretnutie v Poľsku."