Slovenskí volejbalisti zdolali Portoriko 3:1 v turnaji Svetovej ligy

Slováci sa tešili zo zisku troch bodov.

Druhý turnaj Svetovej ligy mužov vo volejbale v G-skupine, zápas Slovensko - Portoriko v Košiciach v piatok 13. júna 2014. Na snímke vpravo Šimon Krajčovič (Slovensko), vľavo Roberto Muňiz (Portoriko). Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice 13. júna (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom štvrtom vystúpení vo Svetovej lige nad Portorikom 3:1 a úspešne vstúpili do druhého turnaja v rámci G-skupiny. Vo večernom zápase si Čína zmeria sily so španielskym výberom (20.30).

Slováci po spresnení postupového kľúča, keď istotu účasti vo Final Four budú mať prvé dve reprezentácie G-skupiny, majú reálnu šancu na postup. Zverenci trénera Flavia Gulinelliho už v sobotu 14. júna nastúpia proti Číne (15.00).

Priebeh zápasu

Slovenskí volejbalisti vstúpili do duelu nebojácne a hneď v úvode si vypracovali trojbodový náskok (3:0, 4:1 i 5:2). Portoričania postupne náskok súpera zmazali, najprv zrovnali na 7:7 a vzápätí ich Bencz pokazeným smečom poslal do vedenia - 7:8. Až do druhého technického oddychového času sa súperi striedali vo vedení, potom Kostoláni zrovnal na 17:17 a Bencz dvomi presnými loptami naklonil misku váh na stranu Slovenska - 19:17. Hosťujúci tím korigoval na 21:22, ale záver setu patril slovenskému výberu, ktorý ho získal v pomere 25:21.

Úvod druhého setu priniesol vyrovnanú partiu a obaja súperi sa striedali v jednobodovom vedení. Od stavu 8:8 sa Portoriku podarilo zaznamenať trojbodovú šnúru (8:11), po ďalších dvoch výmenách však Bencz korigoval na 10:11. Slováci zrovnali vďaka presnému smeču Kohúta na 12:12 a vyrovnaný priebeh bol až do stavu 18:18. Potom slovenský tím zaznamenal tri body v rade a zvládol i koncovku setu. Kohút esom o pásku stanovil jeho rezultát na 25:22.

Portoričania začali tretie dejstvo koncentrovane a odmenou im bolo vedenie 4:1 i 5:2. Slovenskí hráči sa rýchlo otriasli a po úspešných blokoch zrovnali na 5:5. Ich súper sa znova postaral o slovenské manko 6:8 a 8:9. Trojbodová šnúra znamenala dvojbodové vedenie Slovákov, ktoré si udržali až na druhý technický oddychový čas (16:14). Hostia zrovnali na 18:18 i 19:19 a následným bodom sa dostali aj do vedenia - 19:20. Napokon zvládli aj záver setu a získali ho 26:24.

Štvrtý set priniesol vo svojom úvode vedenie Slovenska, o ktoré sa postaral Bencz - 5:2. Ten istý hráč upravil i na 9:6, no Portoričania korigovali dvomi bodmi - 9:8. Slovenský trojblok upravil aj na 12:9, strata koncentrácie a zbytočné chyby však umožnili súperovi zaznamenať päťbodovú šnúru - 12:15. Našťastie pre Slovensko chvíľkové zaváhanie nahradila eufória zo zisku štyroch bodov v rade - 16:14. Za stavu 18:15 zaznamenal Kohút nekompromisným servisom bod a po ňom zaúradoval i slovenský dvojblok - 20:15. Záver štvrtého setu si Slováci postrážili (25:19) a tešili sa zo zisku troch bodov.

2. turnaj G-skupiny Svetovej ligy v Košiciach:

Slovensko - Portoriko 3:1 (21, 22, -24, 19)

Zápas trval: 116 minút, rozhodovali: Pierobon (Arg.) a Govenderv (JAR), 2450 divákov.

SR: Zaťko, Bencz, Kohút, Janušek, Krajčovič, Paták, libero Kubš (Kostoláni, Repák, Hruška).

Portoriko: Goas, Muňiz, Cruz, Torres, Soto, Roman, libero Del Valle (Jose Rivera, Jackson Rivera).

Program 2. turnaja na Slovensku (Košice, Steel Aréna):

piatok 13. júna: Čína - Španielsko (20.30)

sobota 14. júna: Čína - SLOVENSKO (15.00), Španielsko - Portoriko (18.00)

nedeľa 15. júna: Španielsko - SLOVENSKO (15.00), Portoriko - Čína (18.00)

priebežná tabuľka G-skupiny:

1. Čína 3 3 0 9:1 9

2. Slovensko 4 2 2 9:8 7

3. Portoriko 4 1 3 6:11 3

4. Španielsko 3 1 2 4:8 2

Druhý turnaj Svetovej ligy mužov vo volejbale v G-skupine, zápas Slovensko - Portoriko v Košiciach v piatok 13. júna 2014. Na snímke volejbalisti Slovenska. Foto: TASR/Milan Kapusta

Hlasy po zápase

Marek Kardoš, asistent trénera SR: "Určite nás teší viac víťazstvo ako štýl hry. Skomplikovali sme život pokazenými podaniami, no od polovice štvrtého setu to už bolo pevne v našich rukách. Teší nás aj to, že i keď sme nehrali úplne ideálne, tak sme dokázali zvíťaziť za tri body, pretože prvý duel zvykne byť vždy nervózny."

Emanuel Kohút, kapitán SR: "Vedeli sme, že hrajú dobrý volejbal a sú dobrí v obrane. Keď to nešlo na prvýkrát, tak sme zdôrazňovali chalanom, že treba hrať trpezlivo a hrať svoju hru. Boli to dôležité tri body, pretože sme sa od nich bodovo vzdialili. Musíme pokračovať v nasedení a ukázať, že sme doma a zvíťaziť."