Dobré noviny
Dnes je Svetový Braillov deň, v deň narodenia tvorcu slepeckého písma
TASR
TASR

Dnes je Svetový Braillov deň, v deň narodenia tvorcu slepeckého písma

Louis Braille oslepol ako trojročný nešťastnou náhodou v kožiarskej dielni svojho otca.

Na snímke netradičný šlabikár zo Slovenska vytlačený v Braillovom písme na výstave šlabikárov v Mestskej knižnici vo Svite. Foto: TASR/ Oliver Ondráš

Paríž/Bratislava 4. januára (TASR) - Nevidiaci na celom svete i na Slovensku si 4. januára 2015 môžu pripomenúť 206. výročie narodenia tvorcu slepeckého písma Louisa Brailla. Svetová slepecká únia (WBU) v roku 2001 vyhlásila dátum narodenia Louisa Brailla za Svetový Braillov deň. WBU v roku 2015 zdôraznila, že dotykové písmo, vytvorené Louisom Braillom, predstavuje pre zrakovo postihnutých študentov jediný kľúč k vzdelaniu a k budúcej práci.

Znamená to, že súčasné zákony v oblasti autorského práva vyžadujú od škôl, v ktorých sa učia zrakovo postihnuté deti, aby žiadali povolenie na reprodukciu kníh v použiteľnom formáte, teda v Braillovom písme či vo výrazne zväčšenom písme.

WBU niekoľko rokov pracovala s ďalšími medzinárodnými organizáciami a aj so Svetovou organizáciou duševného vlastníctva (World Intellectual Property Organization, WIPO) na odstránení prekážok brániacich vzdelávaniu zrakovo postihnutých. Výsledkom rokovaní je Medzinárodná zmluva o autorskom práve z roku 2013 podpísaná v Marrákeši. Do platnosti vstúpi, keď ju ratifikuje 20 krajín. Ako WBU pripomenula, doteraz tak učinili len štyri krajiny: India, Salvádor, Spojené arabské emiráty a Uruguaj. WBU sa obrátila na ostatné krajiny sveta, aby počas roka 2015 ratifikovali tento dôležitý dokument.

Louis Braille sa narodil 4. januára 1809 v Coupvray, dedine vzdialenej približne 40 kilometrov od Paríža. Oslepol ako trojročný nešťastnou náhodou v kožiarskej dielni svojho otca.

Louis Braille Foto: Teraz.sk/Wikipedia

Až do desiatich rokov chodil vo svojom rodisku aj do školy. V roku 1819 na odporúčanie miestneho kňaza abbé Palluya a učiteľa Antoina Bechereta odišiel z Coupvray v Paríži do špecializovanej školy - Kráľovského ústavu nevidiacich. Vynikal prakticky vo všetkých predmetoch, osobitne v hudbe: hrával na klavíri a organe.

V roku 1821 kapitán Charles Barbier de la Serre v Kráľovskom ústave nevidiacich prezentoval systém písania, ktorý používala armáda na komunikáciu v noci. Systém využívajúci zvuky bol síce neúplný, ale Louisa Brailla veľmi zaujal. Pustil sa do jeho zlepšovania tak, že nahradil zvuky písmenami a chýbajúce znaky doplnil symbolmi.

Ako 12-ročný začal vypracúvať svoj systém písma. Prvú verziu zhotovil v roku 1829, definitívne svoje písmo dokončil v roku 1837.

Dejiny Francúzska v troch zväzkoch sa stali prvou knihou napísanou v tomto písme. Zakrátko, v roku 1844, nevidiaci na celom svete uznali a prijali Braillovo písmo za svoje.

Inteligenciou i zručnosťou prevyšoval Braille svojich spolužiakov v ústave. V ňom ho v roku 1828 vymenovali za pomocného učiteľa, o dva roky neskôr sa stal už riadnym učiteľom.

V roku 1835 sa u Brailla prejavili po prvý raz príznaky ochorenia na tuberkulózu. Postupom rokov sa choroba rozvíjala aj v dôsledku nevhodných hygienických podmienok v ústave. Večer 6. januára 1852 vo veku 43 rokov zomrel.

Pochovali ho 10. januára 1852 v Coupvray vedľa otca a sestry Marie. V súčasnosti je na mieste jeho hrobu pamätník od sochára Etienna Lerouxa a relikvia z jeho rúk. V júni 1952 totiž telesné pozostatky Louisa Brailla premiestnili do Panteónu v Paríži.

Na Slovensku zrakovo postihnutým ľuďom pomáha Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Život im uľahčuje aj Braillovo písmo, ktoré je základnou súčasťou výučby na špeciálnych základných školách. Tie existujú na Slovensku dve - v Bratislave a Levoči.

Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu (SKN) v Levoči v špecializovanom knižničnom fonde má vyše 5500 titulov zvukových kníh a takmer 2700 titulov kníh v Braillovom písme. Využíva ho približne 2000 čitateľov zo Slovenska ako aj zo zahraničia. Od roku 2007 majú používatelia SKN k dispozícii online digitálnu knižnicu, ktorá obsahuje 3600 zvukových kníh a časopisov.

Na problémy, s ktorými v bežnom živote zápasia zrakovo postihnutí, upozorňujú v priebehu roka aj ďalšie dni: posledná aprílová streda je Dňom vodiacich psov, 15. októbra si na celom svete ľudia pripomínajú Medzinárodný deň bielej palice a 13. november, deň narodenia Valentina Haüya, sa pripomína ako Medzinárodný deň nevidiacich.

Na snímke jedna zo súťažiacich píše text na Pichtovom stroji počas celoslovenského kola súťaže v čítaní a písaní v Braillovom písme v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči 26. októbra 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…