Dobré noviny
Stano Radič: Do dejín sa stále častejšie zapisujú analfabeti
TASR
TASR

Stano Radič: Do dejín sa stále častejšie zapisujú analfabeti

Obľúbený satirik, ktorý sa na slovenskej humoristickej scéne presadil predovšetkým v 90. rokoch 20. storočia zahynul pred desiatimi rokmi.

Stano Radič, archívne foto Foto: TASR

Bratislava 8. apríla (TASR) – Sociológa PhDr. Stanislava Radiča poznala verejnosť predovšetkým ako humoristu, satirika, glosátora, scenáristu a moderátora zábavných rozhlasových a televíznych relácií. Mal jedinečný humor, inteligentný rečový prejav bez vulgarizmov. V stredu 8. apríla uplynie desať rokov od jeho úmrtia.

Radičove aforizmy rozosmievali ľudí: "Hlúposť je ako meteorit - čím z väčšej výšky priletí, tým viac škody napácha", "Oslávili striebornú svadbu – 25 rokov spoločného pozerania televízie", "Novodobý Kristus nevstal z mŕtvych, ale z ľahostajných", "Koľko námahy dá naučiť mladých robiť tie isté chyby, aké robia dospelí!". Priatelia naňho spomínajú ako na skromného, priateľského človeka a výborného spoločníka. Aj napriek tomu, že robil politickú satiru, vždy zostal slušný, vtipný a ohľaduplný.

Na snímke Stano Radič (vpravo) s bývalým prezidentom SR Michalom Kováčom na oslave Kováčových sedemdesiatin 4. augusta 2000 v Slovenskej reštaurácii na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí. Foto: TASR - Vladimír Benko

Stanislav Radič pochádza z Kalinova, narodil sa 7. mája 1955. Detstvo prežil v rodnom meste, na ktoré často spomínal aj neskoršie vo svojich kabaretných vystúpeniach. Z neho čerpal aj námet k scenáru filmu Chalani (1984). Po maturite na gymnáziu v Lučenci začal pracovať v ZŤS Hriňová. Odtiaľ sa ako robotnícky káder dostal na Filozofickú fakultu Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave, kde študoval sociológiu. Po absolvovaní štúdia začal pracovať najprv ako sociológ v Metodicko-výskumnom kabinete Československého rozhlasu v Bratislave. V rokoch 1983-1992 bol v rozhlase redaktorom, od roku 1990 aj vedúcim Redakcie zábavných žánrov. V roku 1990 bol zvolený za Verejnosť proti násiliu (VPN) za poslanca Slovenskej národnej rady (SNR). Od roku 1993 pôsobil ako umelec v slobodnom povolaní. Bol spoluzakladateľom neziskovej organizácie NEO a agentúry Filipson.

Archívne foto. Dvojdňové zábavné podujatie Fašiangy Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie otvorili 21.februára 2003 v prešovskej mestskej hale. Na snímke do " tomboly" venuje svoju kravatu premiér Mikuláš Dzurinda, druhý sprava minister obrany SR Ivan Šimko, vľavo humorista a spevák Štefan Skrúcaný, vpravo humorista Stanislav Radič. Foto: TASR - Milan Kapusta

Na slovenskej humoristickej scéne sa Radič presadil predovšetkým v 90. rokoch 20. storočia. Napísal stovky dialógov, poviedok a humorných scénok pre mnohé relácie v rozhlase (Kaleidoskop, Variácie, silvestrovské relácie a i.), v ktorých aj účinkoval. Bol autorom rozhlasových komédií Vetrolam (1983), Zverokruh (1985), Viróza (1986), O kladnom hrdinovi, Sny jedného reportéra (obe 1987), A potom za plotom..., Asistent v zábehu (obe 1988), Dallas nad Váhom (1992). V rokoch 1987-1991 účinkoval v rozhlasovej relácii Humorikon, 1989-1999 v rozhlasovom zábavníku Apropo plus, s Jánom Snopkom pripravoval v roku 2004 rozhlasový kabaret Stredoslováci. Autorsky spolupracoval hlavne s Jarom Filipom, vytvoril s ním moderátorskú dvojicu relácie Záložňa v Rádiu Twist (1994-2000). V rokoch 2000-2005 v Rádiu Expres moderoval reláciu Úschovňa (každý utorok pripravoval rubriku Radič počasia, formou predpovede počasia glosoval udalosti, ktoré sa stali na Slovensku i vo svete).

Na archívnej snímke Iveta Radičová Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bol autorom televíznych scenárov: Dvaja z jedného cesta 1991-1992, Apropo TV 1993-1994, Apropo VTV 1995, Silvester 1997, Reklamátor 1998 a i. Popularitu získal najmä účinkovaním v zábavných televíznych reláciách spolu s Miroslavom Nogom, Štefanom Skrúcaným a Rasťom Piškom (Telecvoking 1997-1999). Diváci ho mohli ako účinkujúceho vidieť aj v relácii Sedem s.r.o. televízie Markíza, Kaviareň u Filipa v STV či televíznej talk-show Reservé spolu s Jaroslavom Filipom.

Aforizmy, humoresky a fejtóny publikoval Radič aj v tlači (do roku 1989 Nedeľná Pravda, Stop, Roháč, Rodina, Smena). Od roku 1989 publikoval v periodikách Plus 7 dní, Domino, SME, Eurotelevízia, Smer. K jeho tvorbe patria aj divadelné komédie: Zmena predstavenia (1991), Čo sme našli na stole (1993), Apropo na cestách (1995), A potom za plotom (1996), Cirkus Homosapiens (2002). V roku 1990 mu vyšla kniha aforizmov Aforizník.

Stanislav Radič bol ženatý s Ivetou Radičovou (bývalá predsedníčka vlády SR 2010-2012, ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny 2005-2006, kandidátka na post hlavy štátu 2009). Spolu mali dcéru Evu.

Stanislav Radič zomrel na následky srdcového infarktu počas šoférovania 8. apríla 2005 v Bratislave.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…