Dobré noviny
F. Fröbel vytvoril koncepciu materskej školy, prvú založil v roku 1840
TASR
TASR

F. Fröbel vytvoril koncepciu materskej školy, prvú založil v roku 1840

Dátum jeho narodenia - 21. apríl - sa stal Dňom materskej školy.

Už takmer výlučne rómske deti udržujú chod základnej a materskej školy v obci Hrnčiarska Ves v okrese Poltár. Kým ešte v 90. rokoch uplynulého storočia boli tieto deti v škole v menšine, dnes tvoria až 98 % zo 62 žiakov. Do obnovy školy v Hrnčiarskej Vsi investovali v uplynulých rokoch asi 40-tisíc eur. Foto: FOTO TASR - Jozef Poliak

Oberweissbach/Bad-Blankenburg/Berlín 19. apríla (TASR) - Podujatie s názvom Pocta Fröbelovi pripravili organizátori na 21. apríla tohto roku vo Fröbelovom dome v nemeckom meste Oberweissbach pri príležitosti 233. výročia narodenia pedagóga a zakladateľa materskej školy (Kindergarten) Friedricha Fröbela. Dátum jeho narodenia - 21. apríl - sa stal Dňom materskej školy.

Friedrich Wilhelm August Fröbel (1782-1852) sa narodil ako šieste dieťa v rodine evanjelického farára Johanna Jakoba Fröbela a jeho manželky Jacobiny Eleonory Friederiky Fröbelovej. Friedrich Fröbel už v útlom detstve osirel, matka mu zomrela, keď mal šesť mesiacov. Výrazne ho to poznačilo na celý život, lebo od malička bol odkázaný na seba. Nevlastná matka totiž o neho nejavila veľmi záujem.

Okrem skorej straty matky jeho detstvo a mladosť poznačila láska k prírode a viera v Boha. Pre Fröbela bol Boh nielen základom každej bytosti, ale aj základný a posledný cieľ každého ľudského snaženia a konania. Nadobudol hlboké presvedčenie, že človeka zásadne ovplyvňuje výchova. Práve výchova má v človeku rozvinúť jeho osobnosť v súlade s Bohom a s prírodou. Fröbel na prechádzkach po poliach a v lese uvažoval o tajomstvách prírody.

Postupom času spozoroval, že pre rozvoj dieťaťa je nanajvýš dôležité obdobie od troch do siedmich rokov života. Vytvoril koncepciu materskej školy venujúcej sa výchove detí v tom veku. Nemecké zložené slovo Kindergarten (detská záhrada, záhrada pre deti) neskôr do svojho jazyka prevzali mnohé krajiny, v ktorých sa systém škôlky začal rozvíjať.

Prvú materskú školu založil v roku 1840 v Blankenburgu. Deti v rovnakom veku sa tam pod vedením vychovávateliek hrali a zamestnávali najmä hračkami, ktoré vytvoril sám Fröbel. Išlo o drevené stavebnice, tvarovo pozostávali z kociek, hranolov, gúľ a valcov rôznych veľkostí. Podobné hračky vytvoril aj pre mladšie deti. Odvtedy až doteraz sa v mnohých deťoch práve cez hru načrtávajú technické, bádateľské a ďalšie schopnosti. Ide o dnes už známy princíp učenia hrou. Z viacerých detí sa neskôr stali vedci, výskumníci, novátori, tvoriví ľudia. Medzi takých napríklad patrí aj americký architekt Frank Lloyd Wright (1867-1959), zakladateľ modernej architektúry, čerpajúci inšpiráciu z kubických hračiek, vytvorených Fröbelom. O Wrightovom talente svedčí napríklad aj Guggenheimovo múzeum v New Yorku.

Ďalšou dôležitou činnosťou v materskej škole boli spoločné hry a tanec. Pri nich sa rozvíja vzájomná komunikácia. Ďalej práca v záhradke, ktorou sa vytváral vzťah k prírode. Fröbel prikladal veľký význam aj vyjadrovaniu pozitívneho vzťahu rodičov a vychovávateľov k deťom.

Fröbelove názory na výchovu sa rýchlo rozšírili aj mimo európsky kontinent. Na základe jeho učenia vytvorili v roku 1861 prvú škôlku v Amerike.

Ako je táto inštitúcia pre človeka dôležitá aj v súčasnosti, vyjadril okrem iných i americký spisovateľ Robert Fulghum. Podľa neho sa všetko dôležité pre život naučíme práve v materskej škôlke.

V súčasnosti v Nemecku Fröbelovo meno nesú viaceré základné i stredné školy a gymnáziá. V Bad Blankenburgu existuje Fröbelovo múzeum a mesto Oberweissbach sa označuje za "Fröbelstadt".

Zdroje: http://paed.com/froebel, www.encyclopedia.com, www.oberweissbach.de, www.britannica.com, ww.newworldencyclopedia.org, www.kindergartenpaedagogik.de, www.friedrichfroebel.com, www.froebelweb.org, www.bad-blankenburg.de, www.froebelsociety.de, www.intfroebelsoc.org, http://froebel-museum.de, www.froebelkindergarten-hechendorf.de

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…