Dobré noviny
Viete, čo robia vaše deti na Facebooku?
Dobré noviny
Dobré noviny

Viete, čo robia vaše deti na Facebooku?

— Foto: reprofoto The Huffington Post

Chráňte vaše deti pred nástrahami sociálnych sietí.

Sociálne siete sú akousi mániou dnešnej doby. Nájdete na nich ľudí všetkých vekových kategórií – mladých, ľudí v strednom veku, starších ľudí a dokonca aj deti. A práve deti a tínedžri sú tými, ktorí na Facebooku dokážu stráviť najviac času, pokojne aj celý deň. Niekedy sa až zamýšľame, čo tam vlastne toľko robia. To je veru správna otázka, ktorú by si mal položiť každý rodič.

Práve rodičia sú totiž tí, ktorí sú za konania svojich detí zodpovední, a to aj vo virtuálnom svete. Už odmalička predsa naše ratolesti učíme slušnému správaniu a snažíme sa ochrániť ich životy a zdravie. Preto by sme nemali brať na ľahkú váhu ani to, akým činnostiam sa venujú, keď surfujú po internete a sociálnych sieťach.

Virtualita vs. realita

Deti a tínedžeri sa na internete chovajú úplne inak ako v skutočnom živote. Zatiaľ čo na ulici by sa s cudzím človekom nebavili, na Facebooku si medzi priateľov pridávajú ľudí, o ktorých nevedia vôbec nič. Nikdy by na ulici nesúhlasili s tým, že si ich niekto cudzí vyfotí, na Facebooku sú ale schopní zverejniť svoje fotky pred hocikým. Neznámym ľuďom dokonca pošlú aj veľmi chúlostivé fotografie v domnienke, že to nemôže mať žiadne následky.

Neveríte? Je to skutočne tak. Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci uskutočnila v roku 2012 štúdiu, počas ktorej sledovala internetové správanie českých detí na internete. Zistila pritom, že sexting, ako sa tento druh správania nazýva, prevádzkuje podľa výskumu približne 10 percent českých detí. Zhruba 7 percent nemalo problém na internete zverejniť svoju „sexy“ fotografiu alebo video, na ktorých sú čiastočne alebo úplne nahí. V nasledujúcich rokoch sa pritom tento trend nijako nezmenil.

O tom, aké závažné následky toto správanie môže mať, snáď ani nemusíme hovoriť. Pre istotu ale pripomenieme, že deti sa takto môžu ľahko stať obeťami šikany či nebodaj zneužívania, alebo sa dostať sa do problémov so zákonom.

Odraz osobnosti

Samozrejme, uverejňovanie fotografií nie je jediným problémom sociálnych sietí. Tými môžu byť aj statusy, ktoré píšu alebo skupiny, do ktorých sa pridávajú. Nie len deti, ale aj niektorí dospelí si totiž často nelámu hlavu nad tým, čo na svojom Facebooku zverejnia. Keď si potom pozriete ich profil, môžete získať celkom jasnú predstavu o tom, o akého človeka ide.

Najčastejšie sa takto dajú odhaliť napríklad rasisti, násilníci a extrémisti, ktorí sa svojimi názormi vôbec netaja. Pridávajú sa do skupín oslavujúcich ich presvedčenie, ktoré potom prezentujú aj pomocou svojich statusov. Neuvedomujú si však, že to môže vidieť ktokoľvek. Ich rodina, príbuzní, priatelia, spolužiaci, učitelia, budúci zamestnávateľ a podobne. Tí potom môžu na daného človeka veľmi ľahko zmeniť svoj názor.

Porozprávajte sa

Ako sme už spomínali, ste to hlavne vy, rodičia, kto by mal na správanie svojich detí dohliadať a naučiť ich, čo je správne a čo nie. Čo však robiť, keď vy vlastný účet na Facebooku nemáte?

V provom rade by ste sa mali so svojimi deťmi preventívne porozprávať. S tínedžermi to síce nebude ľahké, no aj tak by ste to mali skúsiť. Zistite, čo ich baví, o čo sa zaujímajú a aké majú názory. Vy ich poznáte najlepšie, takže si z rozhovoru budete vedieť veľa vecí vyvodiť.

Potom by ste ich mali trochu poučiť. Vysvetlite im, aké je dôležité chrániť si svoje súkromie a aké následky môže mať ich nevhodné správanie sa na Facebooku. Poraďte im, aby si pred neznámymi ľuďmi uzamkli profil a neuverejňovali na ňom informácie o bydlisku či telefónne číslo. Medzi priateľov by si mali pridávať iba ľudí, ktorých poznajú a s cudzími radšej vôbec nekomunikovať.

Prístupové údaje by si mali taktiež chrániť. Heslo by nemali nikdy nikomu prezrádzať a po použití verejných počítačov by sa mali z Facebooku zakaždým odhlásiť.

Taktiež by ste svojim deťom mali vysvetliť silu sociálnych sietí, no najmä to, že všetko, čo tam napíšu a pridajú, o nich dokáže veľa prezradiť. Mali by si teda poriadne rozmyslieť, či niečo publikujú, aby sa za to potom neskôr nemuseli hanbiť. Musia si tiež uvedomiť, že nie všetko, čo na internete a Facebooku vidia je pravda, no čo je najdôležitejšie nesmú uprednostňovať virtuálny svet a komunikáciu pred skutočným životom. Nie je totiž dôležité to, ako dobre vyzeráme na fotke a koľko lajkov na nej máme, ale to, akí sme naozaj a či máme aj nejakých skutočných priateľov.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…