Dobré noviny
Kresťania slávia prvú pôstnu nedeľu 40-dňového pôstu pred Veľkou nocou
TASR
TASR

Kresťania slávia prvú pôstnu nedeľu 40-dňového pôstu pred Veľkou nocou

Veľká noc nadväzuje na židovské sviatky Pésach, ktoré sa slávili od 14. do 21. dňa v mesiaci nisan (náš marec až apríl) a pripomínajú oslobodenie izraelského národa z egyptského otroctva.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Bratislava 14. februára (TASR) - Prvú pôstnu nedeľu 40-dňového pôstu pred Veľkou nocou oslávia kresťania v tomto roku už 14. februára. Je to obdobie duchovnej obnovy veriacich, pokánia a modlitieb.

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si veriaci pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Slávi sa v nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca. Je to teda pohyblivý sviatok, ktorý súvisí s lunárnym cyklom. Od dátumu Veľkej noci závisí aj termín začiatku pôstu a konca fašiangov, ako aj dátumy ďalších sviatkov, ktoré nasledujú po Veľkej noci. Veľkonočná nedeľa môže pripadnúť na niektorú z nedieľ od 22. marca do 25. apríla. Preto niekedy je už koncom marca, ako napríklad v tomto roku (pripadá na 27. marca), inokedy začiatkom apríla, v strede alebo na konci apríla.

Veľká noc nadväzuje na židovské sviatky Pésach, ktoré sa slávili od 14. do 21. dňa v mesiaci nisan (náš marec až apríl) a pripomínajú oslobodenie izraelského národa z egyptského otroctva.

Vysvetlenie pôvodu názvu "veľká" treba hľadať v časoch židovského otroctva v starovekom Egypte. Faraón nebol ochotný prepustiť svojich izraelských otrokov a preto Boh trestal jeho krajinu desiatimi ranami. Až po poslednej z nich, keď zomreli všetci prvorodení egyptskí chlapci, faraón prepustil zotročený ľud.

Udalosti spojené s ukrižovaním a vzkriesením Ježiša Krista sa odohrali práve počas židovského Pésachu a preto sa tento sviatok aj časovo kryje s kresťanskou Veľkou nocou.

Veľký 40-dňový pôst pred Veľkou nocou sa v Rímskokatolíckej cirkvi začal v tomto roku Popolcovou stredou (10. februára) a trvá do Veľkonočnej nedele. V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorá sa riadi podľa gregoriánskeho kalendára, sa Veľký pôst, nazývaný Štyridsiatnica, začal už o dva dni skôr, v pondelok 8. februára a trvá do piatka pred Lazárovou sobotou (Biela sobota v latinskej cirkvi). Soboty a nedele sa vo Východnej (gréckokatolíckej) cirkvi nepočítajú medzi pôstne dni. Obdobie pôstu sa v tejto cirkvi spája aj s dodržiavaním prísneho pôstu v prvý deň Šťyridsiatnice a na Veľký piatok. V stredy a piatky v období pôstu gréckokatolíci zachovávajú zdržanlivosť v konzumovaní mäsa.

V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku sa neprikladá dodržiavaniu pôstu taký význam ako v Katolíckej cirkvi. Na prvom mieste je pokánie, návrat k Bohu a prehĺbenie viery.

Pre veriacich Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, ktorá sa riadi podľa juliánskeho kalendára, sa Veľký pôst v tomto roku začne až 14. marca a Paschu oslávia v nedeľu - 1. mája. Takýto rozdiel v dátumoch začiatku pôstu a slávenia Paschy oproti iným kresťanským cirkvám sa vyskytuje raz za štyri roky.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…