Dobré noviny
Jedla je dosť, nik nemusí byť hladný, hovorí majiteľ reštaurácie, kde netreba platiť
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Jedla je dosť, nik nemusí byť hladný, hovorí majiteľ reštaurácie, kde netreba platiť

Bratislavská reštaurácia, v ktorej nemusíte za jedlo zaplatiť hneď
Bratislavská reštaurácia, v ktorej nemusíte za jedlo zaplatiť hneď — Foto: adn

Nikto nesmie zostať hladný. Takéto heslo razí istá reštaurácia na bratislavskom Námestí slobody. Princíp je jednoduchý – ak nemáte peniaze, jedlo vám dajú, no stačí zaplatiť inokedy. Skutočne zaujímavá a netradičná myšlienka, preto sme sa rozhodli zistiť, ako je to naozaj a ako prišiel majiteľ k takémuto nápadu.

Malá reštaurácia vo vychytenej bratislavskej lokalite v blízkosti Úradu vlády, ministerstva dopravy, Slovenského rozhlasu či Slovenskej technickej univerzity kedysi slúžila ako zariadenie, v ktorom sa predávali len kebab a pizza. Ale už asi dva roky je jej súčasťou aj denné menu. Návštevníkov alebo okoloidúcich však určite zaujme na vstupných dverách zaujímavý odkaz: „Milí ľudia, ak ste hladní a nemáte peniaze, u nás sa môžete najesť a zaplatíte, keď budete môcť. Nikto nesmie zostať hladný.“ Vybrali sme sa teda za šéfom tohto podniku, aby nám prezradil viac.

Peniaze väčšinou prinesú

Milajim Ferati pochádza z Macedónska a na Slovensku žije už 7 rokov. Predtým pôsobil ako obyčajný zamestnanec, odteraz však vedie reštauráciu Antalya Kebap. Ferati razí vo svojom podniku princíp, ktorému my Slováci hovoríme „na sekeru“. Sám sa nad týmto výrazom pousmial, dlho totiž netušil, čo to znamená. Celý príbeh sa začal tým, že jedného dňa prišla žena, ktorá nemala peniaze. Neskôr ich však doniesla a Ferati si nechal od kamaráta vysvetliť, čo to tá „sekera“ vlastne znamená. 

„Tiež som bol niekedy hladný a viem, aký to je pocit. Hlavne, keď ráno jete, ale nemáte už večeru,“ začal svoje rozprávanie. Ďalším faktorom bolo aj to, že v podniku doteraz nemajú terminál na platbu kartou. V súčasnosti však tento spôsob platby využíva mnoho ľudí a potrebná hotovosť im často chýba.  „Ja som nechcel, aby zákazník odišiel sa najesť niekam inam, keď už tu máme jedlo. Takže som im ponúkol, že sa môžu pokojne najesť a peniaze priniesť nabudúce,“ ozrejmil. Ak by si však niekto myslel, že ľudia sa už viac neukážu, bol by na omyle. Ako nám totiž povedal majiteľ, peniaze väčšinou vždy prinesú.

Ľudí, ktorí by túto možnosť využívali vo veľkej miere, nie je vraj veľa. Podľa Feratiho sa možno jednoducho hanbia. Takáto možnosť je k dispozícii už jeden mesiac, no dozvedieť sa o nej môžete len vtedy, keď si nápis na reštaurácii všimnete. „Málo ľudí chodí, možno päť denne,“ vyrátal. V niektorých prípadoch, hoci pomenej, sa stane, že ľudia peniaze ešte nevrátili, no Ferati dúfa, že ich raz prinesú. „My chceme, aby nezostali hladní. Keď prinesú peniaze, v poriadku, keď neprinesú, tiež v poriadku,“ tvrdí. Oslabenia ziskov sa však nebojí.

Opití majú zákaz

Aj napriek veľkorysej ponuke má, ako všetko, aj toto jeden háčik. Nikto síce hladný ostať nemôže, no opitý človek v reštaurácii nepochodí. „Keď má peniaze, aby sa opil, a nemá na jedlo, tak to nie,“ povedal jasne majiteľ. Opitých ľudí nechcú v podniku aj kvôli tomu, aby si nekazili meno pred klientmi. Podľa Feratiho k nim dokonca chodievajú ľudia z blízkeho ministerstva. „Nechcem, aby som stratil mojich klientov,“ dodal. Preto je dôležité, aby boli ľudia slušní. Tak môžu dostať aj jedlo zadarmo. V opačnom prípade majú smolu. Na našu otázku, či túto možnosť využívajú aj bezdomovci, odpovedal, že nie, ale, ak by chceli, pokojne môžu. „Ale slušne,“ zdôraznil.

Ferati sa narodil v Chorvátsku, žil v Macedónsku a teraz sa jeho novým domovom stalo Slovensko, kde žije s rodinou. Život v Macedónsku, kde, mimochodom, uviazlo na hranici mnoho migrantov, ktorí sa chcú dostať ďalej do Európy, nie je podľa neho jednoduchý. „U nás je robota, ale malý plat. Nedá sa tam žiť. A ak sa dá, tak to človek každý mesiac ledva prežije. Horšie a horšie,“ opísal tamojší život. Na Slovensko sa dostal cez kamaráta. „Povedal som, že len chcem robiť. To je jedno, akú robotu,“ vysvetlil. Najprv pracoval ako zamestnanec a potom podnik od majiteľa prevzal, pretože sa vraj presťahoval. V súvislosti s postojom mnohých Slovákov voči migrantom nám nedalo, aby sme sa Macedónca opýtali, či sa stretáva s negatívnymi rečami. „Ja nie,“ povedal s tým, že nemá s nikým a ničím žiadne problémy. 

Nepáči sa mu, že jedlo sa vo všeobecnosti z reštaurácií vyhadzuje. „Prečo nepomáhať, keď môžete niekomu radšej pomôcť, než vyhadzovať (jedlo).“ Čo sa týka samotnej možnosti najesť sa bez okamžitého zaplatenia, priznal, že možno v budúcnosti sa tento koncept budú snažiť zviditeľniť aj iným spôsobom. Zatiaľ im stačí mať ho len na dverách.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…