Dobré noviny
Košické tučniaky očakávajú prírastok do rodiny
TASR
TASR

Košické tučniaky očakávajú prírastok do rodiny

Mimoriadnym prírastkom je mláďa kariamy červenozobej, impozantného druhu žeriavovitých vtákov pôvodom z Južnej Ameriky.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo/Kin Cheung
 

Košice 25. marca (TASR) – Jar vstúpila aj do vtáčích hniezd v košickej zoologickej záhrade. Mimoriadnym prírastkom je mláďa kariamy červenozobej, impozantného druhu žeriavovitých vtákov pôvodom z Južnej Ameriky. Mláďa sa vyliahlo 8. marca. Na Slovensku ide o prvý odchov kariamy po 15 rokoch.

Rodičovský pár chovajú v Košiciach od roku 2013, pochádza z jedincov z plzenskej a ostravskej zoo. "Rodičia sa o svoje prvé mláďa vzorne starajú. Pracovníci zoo im totiž vytvorili špeciálnu psychickú pohodu v zázemí. Pokiaľ pár hniezdil v expozičnej časti, vajíčka po krátkej inkubácii zlikvidoval," priblížil riaditeľ košickej zoo Erich Kočner.

Mláďa dostáva pravidelný prísun živočíšnej potravy v podobe myších holíčat, cvrčkov, múčnych červov a granúl. Neskôr mu do jedálnička pribudne ovocie a zelenina. Malá kariama už dosahuje veľkosť menšej sliepky, kým opustí hniezdo, prejde ešte minimálne jeden mesiac. Návštevníci budú môcť pozorovať mláďa a jeho rodičov už od apríla v bažantnici zoo.

Dospelé kariamy dosahujú výšku približne 90 centimetrov. Známe sú hlasitým volaním – škriekaním, ktoré sa ozýva do vzdialenosti aj niekoľkých kilometrov. Aj z toho dôvodu ju domorodci v Južnej Amerike využívajú na spôsob strážneho psa.

Podľa medzinárodných údajov tieto impozantné vtáky chová 57 európskych inštitúcií z približne tisícky chovateľov. V roku 2015 odchovalo len deväť zoologických záhrad sveta spolu 16 mláďat kariamy červenozobej. V zoologických záhradách patrí k náročnejším chovancom aj kvôli tomu, že ide o potravného špecialistu. Košická zoo je vedľa bojnickej v súčasnosti druhá na Slovensku, ktorá tento druh chová.

Chovateľov potešili aj obľúbené tučniaky. "Prírastky čaká päť párov, ktoré hniezdia v ubikácii a majú dohromady deväť vajec," uviedol Kočner.

Tučniačie vajce je biele, trocha drsné a veľkosťou sa pohybuje medzi kačacím a husacím vajcom. Samce a samice vytvárajú monogamné páry a pri inkubácii, ktorá trvá 39 – 42 dní, sa striedajú. Aj preto môžu návštevníci sledovať minimálne päť tučniakov vo vonkajšom výbehu. "Prvé mláďatá očakávame v druhej polovici apríla," doplnil riaditeľ.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…