Dobré noviny
Kostol P. Márie Snežnej na kalvárii duchovne spoja s bazilikou v Ríme
TASR
TASR

Kostol P. Márie Snežnej na kalvárii duchovne spoja s bazilikou v Ríme

Slávnosť sa začne v nedeľu o 15.00 h v Kostole sv. Cyrila a Metoda na Puškinovej ulici, kde odznie príhovor a modlitba Ruženca Božieho Milosrdenstva.

Ilustračné foto Foto: TASR
 

Bratislava 3. apríla (TASR) - V Nedeľu Božieho milosrdenstva - 3. apríla - sa v Bratislave uskutoční slávnosť, počas ktorej duchovne spoja Kostol Panny Márie Snežnej na bratislavskej kalvárii s mariánskou Bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme.

Slávnosť sa začne v nedeľu o 15.00 h v Kostole sv. Cyrila a Metoda na Puškinovej ulici, kde odznie príhovor a modlitba Ruženca Božieho Milosrdenstva. Nasledovať bude procesia veriacich cez Puškinovu a Križkovu ulicu, Hlbokú cestu a Gorazdovu do Kostola Panny Márie Snežnej na kalvárii. Tam sa uskutoční slávnostná omša s hlavným celebrantom, bratislavským arcibiskupom - metropolitom Mons. Stanislavom Zvolenským.

Počas omše prečítajú dekrét o pričlenení Kostola Panny Márie Snežnej na Kalvárii v Bratislave k hlavnej mariánskej Bazilike Santa Maria Maggiore (Bazilika Panny Márie Väčšej) v Ríme.

Dominikán páter Chryzostom Kryštof v súvislosti s povýšením bratislavskej mariánskej svätyne uviedol, že areál bratislavskej kalvárie je už od svojho počiatku spätý s mariánskou úctou. Najskôr to bola kaplnka zasvätená Panne Márii Snežnej, ktorú dal zhotoviť na tomto mieste z vďačnosti za záchranu života bratislavský mešťan Ján Lauermann. Neskôr neďaleko kostola grófka Gabriela Szápáryová v roku 1892 dala vybudovať lurdskú jaskynku, kde veriaci z vďačnosti za vypočutie modlitieb k Panne Márii začali umiestňovať ďakovné tabuľky. K dnešnému dňu je ich už vyše 4200.

Kostol Panny Márie Snežnej má pohnutú históriu. Začal sa budovať z milodarov veriacich z celého Slovenska vo vojnových časoch v roku 1943. Do prechodu frontu bola stavba kostola pod strechou. Vnútri bola kazetová klenba, ktorá sa následkom vojnových konfliktov znehodnotila. Počas komunistického režimu kostol ešte viac utrpel. V roku 1959 predstavitelia totalitnej moci dali odstrániť dominantnú 50-metrovú vežu z tohto kostola, lebo podľa nich zatieňovala pomník padlých sovietskych vojakov na neďalekom Slavíne.

Až pád totality v roku 1989 umožnil, aby začiatkom 90. rokov minulého storočia tento kostol a farnosť prevzali do svojej správy dominikáni. Súčasťou farnosti je bratislavská kalvária, ktorej začiatky siahajú do roku 1694.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…