Dobré noviny
Odborník na bezpečnosť: Ľudia často zdieľajú o sebe priveľa detailov
TASR
TASR

Odborník na bezpečnosť: Ľudia často zdieľajú o sebe priveľa detailov

S cudzími alebo neznámymi ľuďmi neodporúča cez sociálne siete komunikovať vôbec.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Bratislava 3. apríla (TASR) - Krádež identity či osobných údajov môžu byť výsledkom neopatrnosti pri používaní sociálnych sietí. "Ľudia často zdieľajú priveľa detailov o svojom pracovnom a osobnom živote či pohybe. Tieto informácie pritom môžu útočníci zneužiť napríklad na tzv. krádež identity, ktorá môže mať pre obeť nielen finančné následky, ale aj poškodiť jej reputáciu," povedal pre TASR Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

Na základe informácií, ktoré útočníci nájdu na profile, tiež môžu podľa jeho slov vytvoriť stránku či pútavý link, na ktorý sa obeť pokúsia nalákať. "Ak naň kliknete, môžete sa ocitnúť na škodlivej stránke, ktorá od vás bude požadovať napríklad osobné údaje, číslo kreditnej karty, rôzne heslá – teda pôjde o phishing – či vám môže priamo do počítača stiahnuť iný škodlivý softvér a zašifrovať alebo inak poškodiť jeho obsah," približuje Kubovič.

Na sociálnu sieť nepatria údaje, ktoré identifikujú bydlisko či prezrádzajú iné citlivé informácie. "Prípadne tie, ktoré hovoria, že sa dlhšie nenachádzate doma. Samozrejme, nikdy nedávajte na internet fotografiu svojho občianskeho preukazu, pasu alebo platobnej karty," dopĺňa odborník na digitálnu bezpečnosť.

Čo sa týka zverejňovania fotografií a videí, odporúča napríklad neznázorňovať nahotu, čo býva v rozpore s pravidlami sociálnych sietí. "Bolo by férové, ak by ste dávali na sociálne siete fotky a videá napríklad svojich kamarátov až po tom, čo s tým súhlasili. Pri osobných fotkách alebo fotkách detí myslite na to, že internet nikdy nezabúda a za dnes vtipné fotky sa možno zajtra budete hanbiť, prípadne kvôli nim budú šikanovať vaše deti," upozorňuje Kubovič.

Radí tiež nastaviť si pri používaní sociálnych sietí vyššiu úroveň sebacenzúry. "Pred tým, než napíšete na web nejaký komentár alebo vypublikujete fotku, predstavte si, že by ste to predtým ukázali svojej starej mame. Ak je vám táto predstava nepríjemná, je vhodné nechať si svoj komentár alebo fotku len pre seba. Pri fotkách a videách detí treba byť opatrný dvojnásobne," poukazuje.

S cudzími alebo neznámymi ľuďmi neodporúča cez sociálne siete komunikovať vôbec. "Ani kamarátom však cez sociálnu sieť určite neposielajte citlivé údaje, ako sú číslo kreditnej karty, heslo alebo rodné číslo. Klikajte len na odkazy z dôveryhodných stránok a zdrojov. Medzi ne, samozrejme, patria aj vaši priatelia, tí sa ale sami môžu stať obeťou škodlivého kódu, ktorý bude za nich a v ich mene vkladať odkazy na sociálnu sieť. Obozretní by ste mali byť v prípade, ak zrazu kamarát komentuje odkaz iným jazykom alebo lámanou slovenčinou," Kubovič.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…