Slováci v zahraničí dúfajú, že im bude nová vláda nápomocná
Zahraniční krajania taktiež žiadajú podporu zriadenia Centra slovenského zahraničia v Bratislave, ktoré SZSZ s ďalšími partnermi pripravuje.
Bratislava 4. apríla (TASR) – Slováci žijúci v zahraničí dúfajú, že nová vláda SR im bude nápomocná pri ich emancipačných a kultúrno-spoločenských snaženiach či udržiavaní jazykového povedomia a osobitej kultúry. Taktiež veria, že sa významne zvýši dôraz na spoluprácu Slovenska a jeho zahraničných krajanov. Už na začiatku funkčného obdobia predchádzajúcej vlády adresovali zahraniční Slováci kabinetu memorandum o spolupráci, teraz na tento krok nadväzujú znova. Spoločne s niekoľkými požiadavkami ho zaslali premiérovi i ostatným predsedom koaličných strán.
"Je to ponúknutá ruka Slovákov v zahraničí pre vzájomne prospešnú spoluprácu v oblasti zahraničnej politiky, tvorby a šírenia kultúry a informácií, vzdelávania a propagácie Slovenska," priblížil TASR predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) Vladimír Skalský.
Podľa jeho slov by privítali zvýšenie objemu grantových prostriedkov späť na úroveň, ktorá bola zaručená v minulosti koncepciou štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí, a to 1,33 milióna eur. "Každoročne klesajúca úroveň podpory totiž nezodpovedá významu a početnosti Slovákov žijúcich v zahraničí, je neporovnateľná aj s okolitými krajinami," vysvetlil Skalský.
Zahraniční krajania taktiež žiadajú podporu zriadenia Centra slovenského zahraničia v Bratislave, ktoré SZSZ s ďalšími partnermi pripravuje. Centrum má ambíciu prezentovať históriu slovenských menšín a komunít v zahraničí, ale aj trvalo prezentovať súčasnú kultúru krajanov v hlavnom meste Slovenska. Zároveň by privítali obnovenie komisie pre Slovákov žijúcich v zahraničí pri Zahraničnom výbore Národnej rady SR so zastúpením krajanov, zvýšenie komfortu volieb zo zahraničia či novelizáciu zákona o zahraničných Slovákoch tak, aby reagovala na novú situáciu v slovenských menšinách a komunitách vo svete.
Požadujú tiež rozšírenie systematickej podpory slovenského národnostného školstva, vytvorenie dlhodobej stratégie na podporu vzdelávania v slovenskom jazyku v zahraničí i efektívnu spoluprácu v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania pre zahraničných Slovákov.
"Početnú komunitu Slovákov v zahraničí je nutné považovať za významný faktor aj pri realizácii cieľov zahraničnej politiky SR, vrátane ekonomickej diplomacie," uviedol Skalský, ktorý verí, že slovenské štátne orgány si budú v plnej miere uvedomovať, že v zahraničí žije trvalo vyše dvoch miliónov Slovákov. Ako podotkol, tí sú duchovne a kultúrne v stálom a intenzívnom kontakte s domovskou krajinou svojich predkov.