V Banskej Bystrici už 20 rokov zachraňujú pacientov ich vlastnou krvou
Od roku 1996 až dodnes uskutočnili lekári hematologického oddelenia 336 transplantácií a pomohli pacientom prežiť dlhší plnohodnotný život.
Banská Bystrica 5. apríla (TASR) – V apríli tohto roka je to presne 20 rokov, čo v Centre pre autológne transplantácie krvotvorných kmeňových buniek pri Hematologickom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici začali zachraňovať život pacientom transplantáciami krvotvorných buniek.
Transplantácia krvotvorných buniek je potrebná pri liečbe onkohematologických ochorení, čo sú rakovinové ochorenia krvi a krvotvorby. Pacientovi je pri nich podávaná extrémne silná chemoterapeutická liečba, ktorej cieľom je zničenie všetkých nádorových buniek. Negatívnym dôsledkom je výrazné poškodenie procesu krvotvorby.
"Bez následnej transplantácie krvotvorných kmeňových buniek by vo väčšine prípadov došlo k úmrtiu pacienta aj napriek tomu, že chemoterapia bola úspešná," vysvetlila vedúca lekárka Jednotky intenzívnej starostlivosti Hematologického oddelenia Rooseveltovej nemocnice Eva Králiková.
Ako uviedla, transplantačným materiálom sú štepy krvotvorných kmeňových buniek. Tieto štepy sú pripravované pracovníkmi Národnej transfúznej služby a ich hematologického oddelenia z pacientovej krvi odobranej ešte pred absolvovaním agresívnej chemoterapie.
"Prvý týždeň mi tiekla chemoterapia, ktorá mi zničila moju kostnú dreň. Keď prišiel deň transplantácie, predstavovala som si tie bunky ako to najlepšie, čo kedy vo mne bolo a teraz to dostanem späť do tela," popísala svoje pocity bývalá pacientka, 25-ročná Majka Smutná z Detvy, ktorej transplantácia zachránila život a dnes žije bez akýchkoľvek obmedzení.
"Prvú transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek urobili v Banskej Bystrici v apríli 1996. Išlo o 42-ročného pacienta s rakovinovým ochorením krvi. Naša nemocnica bola medzi prvými na Slovensku, ktorá tento typ liečby začala poskytovať pre svojich pacientov. Dnes je jedinou nemocnicou v Banskobystrickom kraji, kde je táto liečba možná," doplnila hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.
Od roku 1996 až dodnes uskutočnili lekári hematologického oddelenia 336 transplantácií a pomohli pacientom prežiť dlhší plnohodnotný život.